15/06/2024
Los Lampriniers 10 18 23 6 - 57 -
Termites 11 13 9 13 - 46 -

Με σεληνιασμένο Αντωνόπουλο οι Labriniers!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Για τους γηπεδούχους μια φορά από μακριά συνδέθηκε ο Κονδύλης, με τους Termites να απαντάνε με το σουτ τριών πόντων του Χριστοπούλου, παιρνώντας μπροστά με 10-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά από τον Θανάση Αντωνόπουλο, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους, δίνοντας μια καλή διαφορά στην ομάδα του. Από την απέναντι πλευρά, ο Γκαβός με 6 πόντους μείωσε στους τέσσερις, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 28-24.

Στην επανάληψη οι Labriniers μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Αυτή τη φορά ανέλαβε δράση ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος και με 8 πόντους έστειλε την διαφορά πάνω από τους είκοσι. Ιδιαίτερα άστοχοι οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Termites έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους 9 πόντους του Μπιμπούδη, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους, που πέρασαν νικηφόρα από το ΣΕΦ επικρατώντας με 57-46, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στα Playoffs.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους Termites ξεχώρισε ο Μπιμπούδης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Los Labriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος 14, Αντωνόπουλος 17, Βαμβακός, Βασιλάκης 1, Γκόλιας, Γρύλλης 4, Ευγενείας 12, Κονδύλης 8, Σπηλιωτόπουλος 1

Termites (Γκαβός): Αποστολόπουλος, Γκαβός 10, Ηλιόπουλος 11, Μεσσάρης, Μπιμπούδης 11, Παζαρλόγλου 1, Πασχαλινόπουλος, Σταματόπουλος 2, Χριστόπουλος 11

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Αντωνοπούλου!