04/11/2019
Old Stars 13 12 21 12 - 58 -
Lobsters BC 15 15 19 32 - 81 -

Με σεληνιασμένο Σαλονικίδη οι Lobsters!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Old Stars, οι Lobsters πήραν τη νίκη με 58-81 και έκαναν το 2/2 στον έβδομο όμιλο της D2-League, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σαλονικίδη με 25 πόντους και 6/8 τρίποντα!

Οι Old Stars ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 4 πόντους του Γεωργούση, 4 του Τζώρζου και τρίποντο του Τζιόπα, προηγούνταν με 11-6, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο,  στο φινάλε του δεκαλέπτου πέρασε στο ματς για τους φιλοξενούμενους ο Σαλονικίδης και με τρεις συνεχόμενες τρίποντες βόμβες, έβαλε την ομάδα του μπροστά με 13-15!

Με 6 συνεχόμενους πόντους του Καπράλου και 4 του Τζιόπα, η ομάδα του Κουσκούνη βρίσκοταν σε θέση οδηγού με 21-17, 6:00 για την ανάπαυλα. Στη συνέχεια, όμως, του πρώτου μέρους οι Lobsters ήταν ανώτεροι και με προσωπικό show του Τρικαλιώτη με 7 πόντους, αλλά και τριποντάκι του Σαλονικίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 25-30!

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τις φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +8, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 46-49, χάρη σε 5 πόντους του Αποστολάκου, τον οποίο ακολούθησαν με 4 πόντους ο καθένας οι Σαλονικίδης, Τρικαλιώτης και Τρέντσιος. Τους Αστέρες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Τζώρτζος και Τζιόπας με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Δουκάκης και Γεωργούσης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-49!

Τρέχοντας ένα εκπληκτικό 14-0 σερί στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου και με τους Μπενιουδάκη (11π), Σαλονικίδη (9π), Μπέργιο (4π) και Χατζίδη (4π) να πετούν φωτιές, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 58-81. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Old Stars, με τον Δουκάκη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Γεωργούση να έχει ένα έμμεσο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 16/45 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκαναν 11 λάθη, έκλεψαν 3 φορές και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 4/14 βολές, 25/59 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Old Stars ο Τζώρτζος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Mvp των Lobsters ο Σαλονικίδης με 25 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Old Stars (Κουσκούνης): Πανίδης 4, Γεωργούσης 10, Λεντζής, Δουκάκης 11 (2), Καπράλος 9 (1), Τζιόπας 14 (2), Τζώρτζος 10, Πέτρου

Lobsters (Ραχμάν): Μπέργιος 6, Σαλονικίδης 25 (6), Μπενιουδάκης 15 (2), Τρέντσιος 9, Αποστολάκος 7, Μιχαηλίδης, Χατζίδης 6, Τρικαλιώτης 13 (1), Ραχμάν

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των Lobsters, αλλά και η εικόνα που παρουσίασαν οι Old Stars μέχρι εκείνο το σημείο!