01/11/2022
Somalia Pirates 9 20 14 20 - 63 -
Hood BC 23 18 23 23 - 87 -

Με show Σιφναίου η Hood!

Στους "32" του Basketaki Cup βρίσκεται η Hood, καθώς σε νοκ άουτ παιχνίδι για τους "64" κέρδισε εύκολα τους Σομαλούς Πειρατές με 63-87 στο κλειστό του Περιστερίου, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Σιφναίου που σταμάτησε στους 33 πόντους!

Από πολύ νωρίς η Hood πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Ζέγγου, δύο τρίποντα του Σαρρή και 4 πόντους του Σιφναίου, προηγήθηκε με 9-23. Το δίδυμο Μπερτσάτου - Παπαηλιού τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Σιφναίου, 5 πόντους του Ζέγγου και 4 του Λαύκα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +18, 13-31, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 29-41. Τους Σομαλούς Πειρατές κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παπαηλιού (11π), Καλφαγιάννης (4π) και Σύμπουρας (3π).

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη - πρόκριση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα, αφού με ακόμη 9 πόντους του Σιφναίου, 7 του Ζέγγου και τρίποντο του Θεοδώρου, ξέφυγε στους 21 πόντους, 43-64. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Βελιβασάκη να ακολουθήσει τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Σύμπουρα και τις βοήθειες των Ρεγκούζα - Μπερτσάτου. Σκορ τρίτης περιόδου 43-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Χουντιανούς" να κερδίζουν με 63-87, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σιφναίου, Πρωτόγερου και Milicevic. Για τους Σομαλούς Πειρατές στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καλφαγιάννης, Παπαηλιού, Στραβοπιεράκος, Ντούλης και Σύμπουρας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 22/45 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 0/1 βολή, 24/55 δίποντα 13/33 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 32 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο Μπερτσάτος με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 23 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Ρεγκούζας 5 (1), Μπερτσάτος 10 (1), Ντούλης 4, Στραβοπιεράκος 2, Παπαηλιού 20, Καλφαγιάννης 10, Σύμπουρας 12 (2)

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 23 (3), Πρωτόγερος 8, Σαρρής 6 (2), Μπέσιος, Λαύκας 6, Θεοδώρου 3 (1), Σιφναίος 33 (7), Milicevic 6, Πετράκος 2

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Σιφναίου με 7/9 τρίποντα!