16/10/2022
Los Lampriniers 14 14 6 19 - 53 -
Lobsters BC 5 31 12 12 - 60 -

Με show του Δόλια οι Lobsters!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Lobsters στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τους Los Labriniers με 53-60 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Δόλια που σταμάτησε στους 32 πόντους!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Los Labriniers, καθώς με 9 πόντους του Ευγενεία, 3 του Αντωνόπουλου και 2 του Γκαραγκάνη, προηγήθηκαν με 14-5! Ο Δόλιας με 3 πόντους και ο Κοντάκος με 2 βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lobsters έστησαν το δικό τους πάρτι και με 17 πόντους του Δόλια και τους Χατζίδη, Ραχμάν και Κοντάκο να πετυχαίνουν από 4 έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 28-36. Μεγάλο πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τον Ρίζο να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τον Ευγενεία να συνδράμει 4 πόντους.

Ασταμάτητος ήταν ο Δόλιας και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού με ακόμη 9 δικούς του πόντους έβαλε τους "Αστακούς" στο +14, 34-48. Δεν μπόρεσαν οι Los Labriniers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Αντωνόπουλου και το καλάθι του Ευγενεία. Σκορ τρίτης περιόδου 34-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ραχμάν, Δόλια, Χατζίδη και Κοντάκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-60. Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά οι μωβ να γυρίσουν το ματς, χωρίς όμως να τους αρκούν οι εύστοχες προσπάθειες των Γκαραγκάνη, Ευγενεία, Σκούρτα και Αντωνόπουλου, μειώνοντας μέχρι και στους 6, 45-51!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 15/44 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 19/44 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Los Labriniers ο Ευγενείας με 19 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 7/16 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τους Lobsters ο Δόλιας με 32 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/9 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα.

Los Labriniers (Βαμβακάς): Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 13, Ευγενείας 19, Σκούρτας 3 (1), Γκαραγκάνης 10 (1), Ρίζος 6 (2), Βαμβακάς 2

Lobsters (Ραχμάν): Κοντάκος 8, Ραχμάν 10, Δόλιας 32 (5), Γλένης, Χατζίδης 6, Μπάρλας 4, Τρικαλιώτης

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών!