Crushers 8 12 6 11 - 37 -
Capital Con-Trolls 11 8 15 15 - 49 -

Με σόου Λυκογιάννη οι Capital Con-Trolls!

Έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Λυκογιάννη, οι Capital Con-Trolls επικράτησαν των Crushers στον Άγιο Νικόλαο και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Development League.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με την έλλειψη ρυθμού να είναι κάτι παραπάνω από αισθητή και στις δύο ομάδες. Οι Capital ήταν ένα... "κλικ" ανώτεροι και με τρίποντα των Κιούση και Λυκογιάννη προηγήθηκαν με 8-11. Οι Crushers σκόραραν κι αυτοί με την σειρά τους από την περιφέρεια με τους Κώνστα και Αποστόλου και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους "κόκκινους" να διατηρούν έστω και δύσκολα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία τρία λεπτά έκαναν πιο ορθολογικές επιθέσεις, σκόραραν με τους Αποστόλου, Ζουγανέλη και Κώνστα και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 20-19 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο. Στράτος Λυκογιάννης. Ο γκαρντ των Capital με πέντε τρίποντα πήρε από το... χέρι την ομάδα του και της έδωσε μια καλή διαφορά (34-26). Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις έξι πόντους και είδαν η προσπάθεια του δευτέρου δεκαλέπτου να πέφτει στο... κενό.

Οι Crushers με μπροστάρη τον συγκινητικό Κώνστα μείωσαν στο καλάθι (34-36) και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Το φινάλε ωστόσο άνηκε στους Capital. Ο Κιούσης ντύθηκε... Λυκογιάννης και με 7 αναπάντητους πόντους χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Τελικό σκορ στον Άγιο Νικόλαο, 37-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λυκογιάννης με 23 πόντους (1/2 δίποντα, 7/14 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/56 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/25 δίποντα, 10/28 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Crushers (Καράμπελας): Αποστόλου 8 (2), Δουβρής, Ευθύμερος 3 (1), Ζουγανέλης 9 (1), Καλογερογιάννης 2, Καράμπελας, Κεραμιώτης 2, Κώνστας 9 (1)

Capital Con-Trolls (Λυκογιάννης): Δρόσος, Κατσάτσος, Κιούσης 13 (3), Λυκογιάννης 23 (7), Μαρζάβας 2, Πασπάτης 6, Φουρτάκας 5

Τι μας άρεσε: Το σόου του Λυκογιάννη στο τρίτο δεκάλεπτο.