16/11/2022
Beerokoillers 7 12 15 8 - 42 -
Komodo Dragons 7 12 20 10 - 49 -

Με Σούπερ Ντάο οι DPG Warriors!

Με τον Κωσταντίνο Ντάο να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση, οι Dpg Warriors έκαμψαν την αντίσταση των Beerokoillers το βράδυ της Τετάρτης με 42 – 49 και έχουν πλέον θετικό πρόσημο(4-3) στον πρώτο όμιλο της Development.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, έμειναν σε χαμηλό σκορ, με το ισόπαλο 7 – 7 να διαμορφώνεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου. Κατσίκης με τρίποντο και Ψεματίκας, Κεφαλάς σκόραραν για τους Beerokoillers, με την απάντηση για τους Warriors να έρχεται από τρίποντο του Αγά και καλάθια από Βεργόπουλο,Λαζαρίκο.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το σκορ ημιχρόνου να είναι και πάλι ισόπαλο 19 – 19. Ο Κοσμαδάκης ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, με Κεφαλά και Ψεματίκα να δίνουν βοήθειες, ενώ για τους Dpg, ξεχώρισε ο εξαιρετικός Κωνσταντίνος Ντάος με 8 πόντους, με Ζενέλη και Βαζαίο να βάζουν από ένα καλάθι.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο ωραίο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να βρίσκουν επιτέλους ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο και το προβάδισμα με 34 – 39. Ο Ντάος συνέχισε να κουβαλάει στις πλάτες του την επίθεση με 9 πόντους, με τον Βεργόπουλο να κερδίζει τις μάχες στην ρακέτα με 5 και τον Παπαγεωργίου να σκοράρει από τα 6.75, ενώ τους γηπεδούχους κρατούσε κοντά ο Κεφαλάς που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, με τον Ψεματίκα να βάζει 4 και τον Κ.Μανδηλαρά ένα τριποντάκι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο που οι ομάδες άρχισαν να κουράζονται, οι Beerokoillers προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με 5 πόντους του Κ.Μανδηλαρά και τρίποντο του Κατσίκη, αλλά οι Πολεμιστές με τον Βαζαίο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τον Ντάο να συνεχίζει το βιολί του με 4, έφτασαν στο δίποντο με 42 – 49.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ντάος με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ψεματίκας με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 10 / 40 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 1 / 3 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Dpg Warriors είχαν 17 / 45 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 6/ 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κατσίκης 6, Κεφαλάς 12, Κοσμαδάκης 7, Δ. Μανδηλαράς, Κ.Μανδηλαράς 8(8ρ.), Ψεματίκας 9(10ρ.)

Dpg Warriors (Βεργόπουλος): Αγάς 5, Βαζαίος 9(7ρ.), Βεργόπουλος 7(8ρ.),Ζενέλης 2, Λαζαρίκος 2(7ρ.), Ντάος 21(13ρ.), Παπαγεωργίου 3,Ρόκιζας.

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη εμφάνιση του Κωνσταντίνου Ντάου και οι old school εκτελέσεις του!