10/12/2022
Beerokoillers 8 6 15 17 - 46 -
Escapers 13 12 17 14 - 56 -

Με Σούπερ Σιώπκα καθάρισαν οι Escapers!

Σάββατο βράδυ στο ASH, για την ενδέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου την Development, οι Escapers με τον Δημήτρη Σιώπκα να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση, έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των Beerokoillers με 46 – 56.

Οι Escapers πήραν από την αρχή του παιχνιδιού τον έλεγχο του αγώνα και με τον Τσιγκλίτση απόλυτο πρωταγωνιστή με 9 πόντους, διατηρούσαν προβάδισμα με 8 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Beerokoillers δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση, με τον Λιακόπουλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, με Κατσίκη , Λιακόπουλο και Κοσμαδάκη να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι Escapers με τον Σιώπκα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους, να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 14 – 25.

Οι Beerokoillers μπήκαν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο να κατεβάσουν την διαφορά και με το δίδυμο Κ.Μανδηλαρά με 7 και Κοσμαδάκη με 5 πόντους αντίστοιχα, πλησίασαν σε 27 – 30. Στη συνέχεια ο Σιώπκας πήρε από το χεράκι τους φιλοξενούμενους με 8 προσωπικούς πόντους και με τον Δεπάστα να βάζει 4 πολύτιμους, ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά(29-42).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Beerokoillers με τον ψυχωμένο Μανδηλαρά να βάζει 8 πόντους και τον Λιακόπουλο να προσφέρει 6, έφτασαν την διαφορά στο καλάθι. Το τελευταίο τετράλεπτο όμως της αναμέτρησης, ανήκε στην ομάδα του Τάγκα, καθώς με τον Τσιγκλίτση να παίρνει την κατάσταση πάνω του με 8 συνεχόμενους πόντους,οδήγησε την ομάδα του στο τελικό 46 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 12 / 51 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Escapers είχαν 19 / 58 δίποντα, 3 / 8 τρίποντα, 9 / 9 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Beerokoillers(Κ.Μανδηλαράς): Κατσίκης 4(10ρ.), Κοσμαδάκης 11(8ρ.), Λιακόπουλος 14(12ρ.), Μανδηλαράς 2(12ρ.), Κ. Μανδηλαράς 15(8ρ.).

Escapers(Τάγκας): Ανατολίτης(7ρ.), Δεπάστας 4(10ρ.), Μπομπότης 2(11ρ.), Σιώπκας 26(7ρ.), Τάγκας 2, Τσιγκλίτσης 22.

Τι μας άρεσε:Η τρομερή εμφάνιση του Σιώπκα και η προσπάθεια των Beerokoillers στην τέταρτη περίοδο.