18/11/2023
Saint Pauli 13 10 22 12 - 57 -
Milwaukee Sucks 28 17 16 16 - 77 -

Με σοβαρότητα στους 32 οι Sucks!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Milwaukee Sucks, καθώς κέρδισαν τους Saint Pauli με 57-77 στο Athens Sports Hall και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Miami Heets!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Milwaukee Sucks, καθώς με τέσσερα τρίποντα του Χαντζή, 4 πόντους του Κοντοπυράκη και τρίποντο του Διαμάντη, προηγήθηκαν με 13-28! Ο Πιτένης με δύο τρίποντα και ο Τζοβάρας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 6 πόντους του Μπεκρή και βοήθειες των Γάτσιου - Οικονόμου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 23-45. Δεν μπόρεσαν οι Saint Pauli να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Λεμονίδη και το τρίτο τρίποντο του Πιτένη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπεκρής ήταν ασταμάτητος και με 9 δικούς του πόντους, το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +24, 34-58. Στη συνέχεια της περιόδου η παρέα του Καραμπά αντέδρασε και με τους Λεμονίδη και Παναγόπουλο να πετυχαίνουν από 7 πόντους ο καθένας, μείωσε στους 16, 45-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι οι Milwaukee Sucks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 57-77, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γάτσιου, Καζά, Χαντζή και Κοντοπυράκη. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καρυοφύλλης, Λεμονίδης και Παναγόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 13/45 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 23/45 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Λεμονίδης με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Milwaukee Sucks ο Κοντοπυράκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Saint Pauli (Καραμπάς): Αθανασίου 3, Καραμούλας, Καραμπάς, Καρυοφύλλης 8, Λεμονίδης 18 (3), Παλαιολόγος, Παναγόπουλος 13 (1), Πιτένης 15 (5), Τζοβάρας

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γάτσιος 14, Γανέλης 7, Διαμάντης 4 (1), Καζάς 5, Κοντοπυράκης 10, Μπεκρής 16 (1), Οικονόμου 5 (1), Παγούνης 2, Χαντζής 14 (4)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!