29/03/2023
Bar Χελώνα 11 11 8 19 - 49 -
KLAFTA LABORAL BC 11 14 18 22 - 65 -

Με...σπασμένα τα φρένα η Klafta Laboral

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά! Η Klafta Laboral δεν έχασε ούτε από τη Bar Xelona και συνέχισε να προελαύνει στην Development League, κατακτώντας ακόμα ένα ροζ φύλλο (49-65). Οι «κόκκινοι» παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα, ενώ οι «μπλαουγκράνα» γνώρισαν μια ήττα εντός προγράμματος.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, καθώς η Bar Xelona εμφανίστηκε πάρα πολύ ανταγωνιστική, έχοντας τον Λίτη σε πολύ καλή κατάσταση. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο Α' δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (11-11).

Αντίστοιχα, το Β' δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν και αυτό πολύ ανταγωνιστικό, με τον ρυθμό να μην διαφοροποιείται ιδιαίτερα. Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς, καμία ομάδα δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει και τελικώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Klafta Laboral στο +3 (22-25).

Η Γ' Περίοδος ήταν αυτή που ουσιαστικά έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Σπύρος Ζήσης ήταν για ακόμα μια φορά ο κινητήριος μοχλός για την Klafta Laboral, την ώρα που η Bar Xelona δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό των «κόκκινων». Με επί μέρους σκορ 8-18, η Klafta Laboral πήγε με καθαρό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (30-43).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Bar Xelona πάλεψε για να επιστρέψει στο ματς, όμως κάτι τέτοιο έμοιαζε μάλλον αδύνατο, με την Klafta να κάνει πολύ καλή διαχείριση του προβαδίσματος και να φτάνει στο τελικό 49-65, που σφράγισε το 4x4 στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Σπύρος Ζήσης, με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Ιωάννης Λίτης είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, δεν στάθηκε όμως αρκετός για την ομάδα του.

Bar Xelona: Λίτης 20, Λαθούρος 5, Λαμπρόπουλος 5, Μουλαγιάννης 12, Παπαδόπουλος 7, Σίνος, Σταθόπουλος

Klafta Laboral: Ζήσης 29, Καραμπάσης 3, Νάνος 5, Παπαδιάς 7, Πρέκας, Σταύρου 10, Τσιγκούνης 5, Χατζόπουλος 6