08/05/2023
Mandra Heat 14 14 14 24 - 66 -
Aguanile 21 22 27 30 - 100 -

Με σπασμένα τα φρένα η Aguanile!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Summer Master League, η Aguanile πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή προπόνηση ενόψει του μεγάλου τελικού της Πέμπτης κόντρα στην Space Hellas, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησε της Mandra Heat με σκορ 66-100!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Πέτρο Ρούσσο με 36 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Παναγιώτης Μπιτζιλέκης είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ!

Οι φιλοξενούμενοι  θέλησαν από την αρχή της αναμέτρησης να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό, καθώς με τον Σαρρή να καθοδηγεί άρτια την ομάδα του με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά και τον Ρούσσο να δεσπόζει κάτω από τα δύο καλάθια, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 14-21. Από την άλλη πλευρά, ο Μπιτζιλέκης πραγματοποίησε ένα τρίποντο πάρτυ έξω από τη γραμμή των 6,75 με 12 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Καλαφάτη όχι μόνο θέλησε να κρατήσει την απόσταση έναντι των αντιπάλων της, αλλά να την αυξήσει, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 28-43. Ο Σιμιτσόπουλος πήρε την σκυτάλη της σκοραρίσματος με 8 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σαρρής και Ρούσσος με 4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  η Aguanile πραγματοποίησε το γνωστό της εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, καθώς κυκλοφόρησε  υποδειγματικά την πορτοκαλί, πήρε ελεύθερα σουτ, βρήκε  σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Καλαφάτη, Ρούσσο και Σαρή να ηγούνται των προσπαθειών της, έκλειςε την προτελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα 28 πόντων με σκορ 42-70!

Το μοναδικό διακύβευμα της τελευταίας στροφής της αναμέτρησης, υπήρξε, το αν οι γηπεδούχοι θα κατάφερναν να πιάσουν τους 100 πόντους, κάτι το οποίο εν τέλει συνέβη, καθώς το τέλος του παιχνιδιού τους βρήκε να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 66 – 100.

Η Aguanile είχε 45/73 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 1/4 βολές, 53 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/39 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 4/6 βολές, 25 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Θωμάς 13, Ιατρού 6, Λιακίδης 7, Μπιτζιλέκης 25, Σιώκης 4, Τσιλιώνης 5, Δρακόπουλος 6.

Aguanile(Καλαφάτης): Γιαγληκάκης 3, Ζαλμάς 6, Καλαφάτης 15, Ρούσσος 36, Σαρρής 24, Σιμητσόπουλος 16.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ταλέντο των νικητών, με κύριο εκφραστή τον εξαιρετικό Ρούσσο, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 46 EFF!