31/01/2022
Anonymous BC 14 20 29 23 - 86 -
Kavlanta Hawks 6 12 12 14 - 44 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Anonymous!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 30 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Anonymous πατώντας το γκάζι από την αρχή του αγώνα, επικράτησαν εύκολα με 86 – 44 απέναντι στους Kavlanta Hawks, διευρύνοντας το σερί τους στο 9 – 0.

Με περίσσεια όρεξη και ενέργεια να αποδείξουν ποιος είναι φαβορί μπήκαν οι Αnonymous στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ουζουνίδη, Στρίκο με 4 πόντους και τρίποντο του Μπουτσικάκη ξέφυγαν 14 – 6. Για τους Αετούς , 4 πόντους έβαλε ο Τζώρτζης και ένα δίποντο ο Μπήτρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς κυρίως με Τζώρτζη και Πέτσα να βάζουν από 4 πόντους, αλλά οι πρωτοπόροι δεν άφηναν κανένα ίχνος αμφισβήτησης. Με μπροστάρη τον Ουζουνίδη που έβαλε 7 πόντους και τον Μπουτσικάκη που πέτυχε δύο τρίποντα ακόμη , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 18.

Εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι Αnonymous βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμούς , ανεβάζοντας την διαφορά στους 33. Ο Μπουτσικάκης ήταν καυτός με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, ο Στρίκος έβαλε 6 πόντους και οι Στεφανάτος και Καστρινός προσέφεραν από 4 , για το 63 – 30. Οι Hawks είχαν την ατυχία να χάσουν τον Τζώρτζη με τραυματισμό και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα με τους Πέτσα με 6 και Μπήτρο με 4 πόντους να ξεχωρίζουν.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τέταρτη περίοδο , με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα σε μία ευρεία νίκη με 86 – 44. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με οκτώ διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και τον Ουζουνίδη να είναι ξανά μπροστάρης με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Πέτσας, Τσαντές και Ντέμος κατάφεραν να βάλουν από 4 πόντους έκαστος.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ουζουνίδης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτσας με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Anonymous είχαν 29 / 62 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Kavlanta είχαν 17 / 49 δίποντα, 1 / 25 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Anonymous (Φιλαρτζής): Γαλανάκης 4, Στεφανάτος 3, Καστρινός 8, Μπουτσικάκης 20, Φιλαρτζής 5(10ρ.), Τριανταφύλλου 2, Ουζουνίδης 21(6ας.), Δρακόπουλος 9(12ρ.), Ντούφας 3(7ρ.), Στρίκος 11(12ρ.), Μπακάλης.

Kavlanta Hawks(Τσαντές): Ντέμος 7, Μπήτρος 6(6ρ.), Λιώδης 2(8ρ.), Πέτσας 13(16ρ.), Παπαδημητρόπουλος 3(5ας.), Τζώρτζης 9, Τσαντές 4.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό παιχνίδι των Αnonymous στο transition.