15/05/2023
Black Dragons 20 25 18 20 - 83 -
Beerokoillers 11 11 13 14 - 49 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Black Dragons!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master Summer League, οι Black Dragons επιβεβαίωσαν τη τίτλο του απόλυτου φαβορί της αναμέτρησης, καθώς παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ, επικράτησαν των Beerokoillers με σκορ 83-49!

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης θέλησαν να παρουσιάσουν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα, επέβαλαν το ρυθμό τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Παγώνη(6π) να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20–11. Από την άλλη πλευρά, ο Κοσμαδάκης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων με 5 πόντους.

Σε συνέχεια οι Dragons αύξησαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, σκόραραν για πρώτη φορά δύο φορές έξω από τη γραμμή των 6,75, κυκλοφόρησαν με τον πλέον υποδειγματικό τρόπο την μπάλα, είχαν  σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Ζώτο(10π) και Νικολαΐδη(6π) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 45–22. Ενδεικτικό της πολύ καλής εμφάνισης των γηπεδούχων, ήταν το γεγονός ότι τελείωσαν το ημίχρονο με δώδεκα ασίστ και μηδέν λάθη! Στον αντίποδα, ο Ράνιος τελείωσε το διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας 4 πόντους.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν το πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 18-13. Ο Διονύσης Μπακούρος ευστόχησε δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 και τελείωσε τη προτελευταία στροφή με συνολικά 9 πόντους! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Λιακόπουλος πέτυχε τέσσερις πόντους μέσα το ζωγραφιστό. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 63-35!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Black Dragons να πανηγυρίζουν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με σκορ 83-49. Στα αξιοσημείωτα, οι 15 πόντοι του Παγώνη σε ένα δεκάλεπτο!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γεράσιμο Παγώνη με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 3 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Απόλλων Λιακόπουλος είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ!

Οι Black Dragons είχαν 24/50 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 8/16 βολές, 52 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 7/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 18 λάθη.

Black Dragons(Θεόδοτος): Ανδρεάδης 2, Ζώτος 23, Θεόδοτος, Κούρταλης 1, Αριστείδης Μπακούρος 5, Διονύσης Μπακούρος 9, Νικολαΐδης 12, Παγώνης 25, Σιάποντης 6.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Καπελλές 2, Κατσίκης, Κοσμαδάκης 10, Λιάγκος, Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 2, Νεοφύτου, Παναγιωτάκης 9, Ράνιος 18.

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα των Black Dragons !