01/10/2022
Hellas Paper Bears 21 12 23 17 - 73 -
Puebla BC 10 16 19 10 - 55 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Hellas Paper Bears!

Το πρώτο δεκάλεπτο θα περάσει δικαιωματικά στα χέρια των Bears καθώς θα πραγματοποιήσουν μια εξαιρετική εμφάνιση παίρνοντας από νωρίς μια διψήφια διαφορά χάρης στα καλάθια του Χρήστου Χύτα. Από την άλλη οι Puebla καθυστέρησαν να βρουν τα πατήματά τους και έτσι χάρης στα αρκετά άστοχα σουτ περιορίστηκαν στους 10 πόντους.

Όμως παρά το αρχικό μούδιασμα οι Puebla κατάφεραν με βάση το ομαδικό και όμορφο παιχνίδι τους να ανακάμψουν και με τα καλάθια του Καριοφύλλη να μπορέσουν να μειώσουν την διαφορά. Οι Bears αυτή την φορά θα είναι αυτοί οι οποίοι θα δυσκολευτούν στο σκοράρισμα και έτσι θα αφήσουν την διαφορά να κυλίσει στους 7 πόντους.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου θα χαρακτηριστεί αφενός από τις προσπάθειες των Bears να ανακτήσουν την διαφορά την οποία είχαν δημιουργήσει με την βοήθεια του Θεόδωρου Πολυχρονιάδη και αφετέρου από τις προσπάθειες των Puebla να μπουν ξανά στο παιχνίδι , οι ανοιχτές άμυνες θα οδηγήσουν το σκορ σε αρκετά υψηλά επίπεδα όμως νικητές από αυτές τις προσπάθειες θα βγουν οι γηπεδούχοι.

Η τελευταία περίοδος θα είναι καθαρά τυπική καθώς παρά τις προσπάθειες των Puebla για μείωση του σκορ κυρίως από την γραμμή των τριπόντων , οι Bears συνολικά στο παιχνίδι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι και με τον εξαιρετικό Χύτα θα μπορέσουν να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 73-55.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Χύτας ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 28 πόντους , 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για την ομάδα των Puebla όμως άξιος αναφοράς είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος έκανε double double με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Χύτας 28 (2) , Παλιογιάννης 2 , Φαρμάκης 4 , Αλεπάκης , Πολυχρονιάδης Θ. 13 (3) , Πολυχρονιάδης Ι. 2 , Νικηφόρος 3 , Μπέλλης 19 (1) , Πολυχρονιάδης Χ. 2 , Γκαγκασούλης , Μανουσαρίδης

Puebla: Λεκομπλές 9 (1) , Αλεξανδρίδης 3 (1) , Γιαννακούλας 8 (2) , Λαπαρίδης 5 (1) , Πάχτας 2 , Ζαννίδης 3 (1) , Μπαχξεβανόπουλος , Τσιάκαλης , Καριοφύλλης 25 (3)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο και αποτελεσματικό παιχνίδι των Bears.