13/06/2024
SKG Bugs 20 18 5 13 - 56 -
Los Ampeles Clowns 23 14 26 22 - 85 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Los Ampeles Clowns!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, με τους Clowns να έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Οι Bugs κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ χάρη στις προσπάθειες των Παπαδόπουλου και Τασιούλα, ενώ οι Clowns βασίστηκαν στην επίθεση των Στράντζαλη και Πολύχρου για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 20-23 υπέρ τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι Bugs κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να περάσουν μπροστά με 38-37, χάρη στην αποτελεσματικότητα του Παπαδόπουλου στην επίθεση και τις έξυπνες πάσες του Τασιούλα. Οι Clowns, ωστόσο, δεν άφησαν να τους ξεφύγει το παιχνίδι και παρέμειναν κοντά, με τον Στράντζαλη να συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο σκοράρισμα και τον Πολύχρου να συνεισφέρει σημαντικά στην άμυνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, με τους Clowns να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να απομακρύνονται σημαντικά στο σκορ. Η άμυνα των Bugs κατέρρευσε, επιτρέποντας στους Clowns να σκοράρουν ανελέητα, φτάνοντας το σκορ στο 43-63. Ο Στράντζαλης συνέχισε να δείχνει την κλάση του, οδηγώντας την ομάδα του με ασύγκριτη επιθετική δύναμη, ενώ ο Πολύχρους έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αμυντική σταθερότητα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Clowns επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στο παιχνίδι, κλείνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 56-85. Οι Bugs δεν κατάφεραν να ανακάμψουν από το ισχυρό προβάδισμα των αντιπάλων τους, παρά τις προσπάθειες των Παπαδόπουλου και Τασιούλα. Οι Clowns συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό επίπεδο, με τους Στράντζαλη και Πολύχρου να πρωταγωνιστούν μέχρι το τέλος, εξασφαλίζοντας την νίκη για την ομάδα τους.

MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολύχρους ο οποίος κατάφερε να πετύχει Double Double έχοντας βάλει 19 πόντους και έχοντας πάρει 10 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Bugs είναι ο Αναστάσης Παπαδόπουλος ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και έκλεψε 4 φορές την μπάλα.

SKG Bugs: Χρήστογλου 4 (1) , Ξάνθος , Δασκάλου 8 , Τασιούλας 11 (2) , Παπαδόπουλος 5 , Βοσκάκης 4 , Μπούφος 1 , Παπαδόπουλος 16 (2) , Μπάρας 7 (1)

Los Ampeles Clowns: Αγατσιώτης Α. 5 , Πατσίκας 1 , Πολύχρους 19 (1) , Δαγκλής 9 (1) , Πανόπουλος 7 , Αγατσιώτης Κ. 10 , Καραγιάννης 9 (3) , Στράντζαλης 19 (3) , Αργυρίου 2 , Δαρας 4