19/10/2022
Stefanina Timberwolves 20 12 14 18 - 64 -
Monstars 20 12 20 26 - 78 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Monstars!

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά τον αγώνα με το παιχνίδι να μετατρέπεται από πολύ νωρίς σε ροντέο καθώς εκεί που η μια ομάδα έπαιρνε μια μικρή διαφορά υπέρ της , η άλλη έβρισκε την λύσει και έφερνε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα. Τα αρκετά καλάθια του Μαρίνου Μπουτκόβαλη για τους Stefanina αλλά και τα καλάθια του Νίκου Στράντζαλη για τους Monstars οδήγησαν το σκορ σε αρκετά υψηλά επίπεδα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα για το ποιος θα μπορέσει να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι , αυτή την φορά όμως δώσανε και μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα κρατώντας εν μέρη το σκορ στάσιμο. Οι Monstars έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ κάτι όμως το οποίο φάνηκε στα επόμενα δεκάλεπτα.

Το μομέντουμ που έχτισαν οι Monstars στο δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκε επιτέλους στην τρίτη περίοδο στην οποία όχι μόνο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας αλλά μπόρεσαν κιόλας να την κρατήσουν με νύχια και με δόντια. Στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκαν πλέον και οι Αγατσιώτης και Αμπατζής οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά την ομάδα τους. Από την άλλη οι Stefanina μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Χουρδάκη να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο.

Τελικά όση πίεση και να δέχτηκαν οι Monstars από τους Timberwolves δεν ήταν αρκετή καθώς είχαν επιβάλλει ήδη τον ρυθμό τους στον αγώνα , έτσι το μόνο που είχαν πλέον να κάνουν ήταν να κρατήσουν την διαφορά κάτι που έκαναν με εμφατικό τρόπο καθώς με τα αρκετά εύστοχα σουτ μπόρεσαν να πετύχουν 26 πόντους στην τελευταία περίοδο κάτι που έδωσε και το τελειωτικό χτύπημα στους Stefanina. Έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια στον Mostars με τελικό σκορ 64-78.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρι του Νίκου Στράντζαλη ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Stefanina άξιος αναφοράς είναι ο Μαρίνος Μπουτκόβαλης ο οποίος δεν κατάφερε να πετύχει double double καθώς είχε 34 πόντους και μόλις 9 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης 3 (1) , Μπουτκόβαλης 34 (5) , Σταλέντσης 6 , Χουρδάκης 18 (3) , Τσακαλαίδης , Αλβανός 3 (1)

Monstars: Αργυρίου 3 (1) , Αγατσιώτης Α. 12 , Αμπατζής 15 (4) , Πετάβρατζης 4 , Στράντζαλης 19 (4) , Κωνσταντίνου , Πανόπουλος 11 , Αγατσιώτης Κ. 4 , Τσιαδήμος , Παλλακης 8 , Νικολαΐδης 2

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα και ψύχραιμα σουτ των Monstars.