08/03/2022
Γέροντες 3 6 9 9 - 27 -
Powerpuff Boys 19 20 13 18 - 70 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Powerpuff Boys!

Στο Basketaki Arena για τo πρωτάθλημα της Development 2 , οι Powerpuff Boys κατέκτησαν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση , καθώς οι Γέροντες υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 27-70 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Goran Gagic , αφού βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες  , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους  αιθέρες  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν δεκαπέντε αναπάντητους πόντους , 0-15 , ενώ έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 3-19 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αθανασόπουλος με 9 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κοκοτσής είχε 2 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς ο Gagic και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά στους είκοσι έξι  , 3-29 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει απόλυτα αφεντικά με σκορ 9-31  . Ο Ράουατ πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Παπανικολάου είχε 3 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των τριάντα τεσσάρων πόντων , 18-52 . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Gagic  με 6 πόντους , ενώ ο Τουρής είχε 4 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση με 27-70  . Ο De Giacomi  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Τσιβούλας είχε 3 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Goran Gagic  με 17 πόντους , 18 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Λαμπαρδής  είχε 2 πόντους , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο   .

Οι Powerpuff Boys είχαν 29/69 δίποντα , 2/14 τρίποντα , 6/12 βολές , 63 ριμπάουντ , 17 ασίστ ,  14 κλεψίματα  και 14 λάθη , ενώ οι Γέροντες είχε 8/52 δίποντα , 2/10 τρίποντα , 5/18 βολές , 44 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 5 κλεψίματα και 21 λάθη .

Γέροντες (Καρέλος): Μεταξάκης 2 , Καρέλος 3 , Τουρής 4 , Τσιβούλας 4 , Δασκάλου 3 , Λαμπαρδής 2 , Παπανικολάου 5 , Κοκοτσής 4 .

Powerpuff Boy (Αθανασόπουλος) : Dainelli 6 , Ράουατ 7 , Gagic 17 , Παπαϊωάννου 6 , De Giacomi 13 , Σερβετάς 4 , Αθανασόπουλος 17  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Powerpuff Boys  καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !