23/05/2024
Jackals 6 14 26 21 - 67 -
Chicken Nuggets Salonica 9 6 8 3 - 26 -

Με σπασμένα τα φρένα στην πρώτη τους νίκη οι Jackals!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Nuggets να παίρνουν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το σκορ στο 6-9 υπέρ τους. Η άμυνα των Nuggets ήταν σφιχτή και οι επιθέσεις των Jackals περιορισμένες, με τους Πλυτα και Μουσαλλαμ να ηγούνται της προσπάθειας των Nuggets για να κρατήσουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Jackals ανέκαμψαν και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Με τους Τσίπα και Πεφτιτσέλη να ανεβάζουν ρυθμούς, οι Jackals έδειξαν την επιθετική τους δυναμική και βελτίωσαν την άμυνά τους. Το δεκάλεπτο έληξε με τους Jackals να προηγούνται με 20-15, κάνοντας σαφές ότι δεν θα εγκατέλειπαν τον αγώνα χωρίς μάχη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Jackals έπαιξαν εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, ενώ οι Nuggets φάνηκαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους. Οι Τσίπας και Πεφτιτσέλης συνέχισαν να ηγούνται με θεαματικές προσπάθειες, αυξάνοντας τη διαφορά υπέρ των Jackals. Το σκορ έκλεισε στο 46-23, δίνοντας στους Jackals ένα σημαντικό προβάδισμα.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν επιφύλαξε εκπλήξεις, καθώς οι Jackals διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους. Οι Nuggets, παρά τις προσπάθειες των Πλυτα και Μουσαλλαμ, δεν κατάφεραν να ανακάμψουν. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 67-26, με τους Jackals να πανηγυρίζουν μια εντυπωσιακή νίκη.

MVP του αγώνα είναι ο Γιάννης Πεφτιτσέλης ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Nuggets είναι ο Ευστράτιος Πλυτας που έβαλε 9 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Jackals: Κωνσταντινίδης , Αποστολίδης 6 (2) , Δημητρόπουλος 2 , Ζωγράφος , Καρακόλιος 8 (2) , Μπουλγουράνος 4 , Τσίπας 13 (2) , Καραμανώλης , Βούλγαρης 6 , Τάσκας 8 , Πεφτιτσέλης 11 (2)

Chicken Nuggets Salonica: Πλυτας 9 , Βαρσος 3 (1) , Αναστασίου 3 (1) , Σπυρόπουλος , Νικηφορίδης , Χρυσαφακογλου 3 , Μουσαλλαμ 4 , Στράτογλου , Νικηφορίδης 4