30/01/2023
Ανακασιακός 14 9 16 11 - 50 -
Pink Paper 18 29 8 11 - 66 -

Με «σπασμένα φρένα» το Pink Paper!

Το Pink Paper έχει πάρει μπρος και δείχνει ασταμάτητη. Το βράδυ της Δευτέρας 31 Ιανουαρίου πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά επί του Ανακασιακού με σκορ 50-66. Το Pink Paper χτύπησε αρκετά στον αιφνιδιασμό, οι παίκτες της έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και έτσι πλέον μετράει 10 νίκες και 3 ήττες, ενώ ο Ανακασιακός παρέμεινε χαμηλά με ρεκόρ 3-9.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Ανακασιακός παρουσιάστηκε καλύτερος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε 9-3. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και λίγο μετά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Κονταρίνη να γράφει το 11-11. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι που το Pink Paper με ένα μικρό ξέσπασμά της στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο +4, με τον Σακκή να διαμορφώνει το 14-18, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στο Pink Paper. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν τρομερή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 9 πόντους, ενώ από την μεριά τους πέτυχαν 29 πόντους συνολικά στο δεκάλεπτο! Η διαφορά ξέφυγε στο +11 (14-25), με τον Ανακασιακό να βρίσκει πόντους μόνο από τις βολές του Σιαπατόρη για το 16-25. Η ευστοχία από την μεριά του Pink Paper συνεχιζόταν και το σκορ έφτασε στο 19-40, με τους Αζάρ και Καρπούζη να κάνουν τα περισσότερα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και κάπως έτσι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 23-47.

Ο Ανακασιακός συνήλθε κάπως στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των αντιπάλων, που πλέον είχαν βρεθεί στο +24. Ο Σιαπατόρης έβγαλε αντίδραση για την ομάδα του και με δικούς του σερί πόντους, εντός αλλά και εκτός γραμμής του τριπόντου, μείωσε σε 37-51. Ο Κονταρίνης στη συνέχεια με δίποντο έκανε το 37-53, ενώ ο Καρπούζης απάντησε στο καλάθι του Φλώρου και διαμόρφωσε το 39-55, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το Pink Paper πήγε και πάλι στο +20 (39-59), ενώ Σιαπατόρης και Ρομποτής, οι οποίοι ήταν οι μόνοι που έδιναν λύσεις στον Ανακασιακό, έριξαν κάπως την διαφορά για το 44-59. Οι άμυνες δεν βγήκαν, ωστόσο, στη συνέχεια και το σκορ ξέφυγε πάλι στο 49-64 και πλέον το Pink Paper ήξερε πως είχε «καθαρίσει» το ματς. Ο Κοντομίχος ήταν εκείνος που έγραψε το τελικό 50-66 και έτσι το Pink Paper πανηγύρισε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιλί Αζάρ ο οποίος πέτυχε 6 πόντους, έδωσε 1 ασίστ και κατέβασε 14 ριμπάουντ.

Ο Ανακασιακός συνολικά στο ματς μέτρησε 15/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επίσης είχε 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη το Pink Paper είχε 21/43 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 12/22 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Ανακασιακός (Ρομποτής): Ζήρος 8(2ρ.), Καραμάνης 3(3ρ.), Κοζαλάν, Κοτοπούλης, Ρομποτής 14(5ρ.), Σιαπατόρης 23(1ρ.), Τζομπανάκης, Φλώρος 2(3ρ.)

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 6(14ρ.), Θεοδοσιάδης 2(3ρ.), Καρπούζης 10(2ρ.), Κονταρίνης 10(7ρ.), Κοντομίχος 5(8ρ.), Κωλέττης 2(3ρ.), Μποτσάκος 14(3ρ.), Σακκής 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο του Pink Paper.