09/02/2023
Paraliers 23 11 16 16 - 66 -
Hurricanes 10 8 7 5 - 30 -

Με σπασμένα τα φρένα οι Paraliers!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό  της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Paraliers πέτυχαν ακόμη μια σημαντική νίκη, καθώς όντας καλύτεροι σε όλη την αναμέτρηση επιβλήθηκαν των Hurricanes με το ευρύ 66-30. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 22 πόντους , 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Βλάχος είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς το τέλος τη περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 23-10. Ο Αλέξανδρος Σκόρδος ανέλαβε πάνω από το 50% των εύστοχων επιθέσεων της ομάδας τους, πετυχαίνοντας 13 πόντους στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βασιλειάδης, Βλάχος, Μακρής, Περσίτσας και Σακελλαρίου είχαν από 2.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι θέλησαν να αυξήσουν την απόσταση έναντι των Hurricanes και εν τέλει τα κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 34-18. Ο Βασίλης Σκόρδος πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον αδελφό του, τελειώνοντας τη περίοδο με 7 πόντους στο παλμαρέ του. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή άμυνα των Paraliers, αφού πέτυχαν μόλις 8 πόντους στη περίοδο αυτή.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, περιόρισαν εκ νέου τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Ηλιόπουλο και Βασίλη Σκόρδο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης με το υπέρ τους 50-25.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια ακόμη σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 66-30.

Οι Paraliers είχαν 20/51 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/10 βολές, 50 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/40 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 11/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Paraliers(Στυλιανός): Ηλιόπουλος 12, Καμπουράκης, Περσεμάτης 10, Σεπετάς, Αλέξανδρος Σκόρδος 22, Βασίλης Σκόρδος 16, Στυλιανός 6.

Hurricanes(Βασιλειάδης) : Βασιλειάδης 4, Βλάχος 9, Μακρής 4,  Περσίτσας 9, Ρούσσος, Σακελλαρίου 4, Ταμιωλάκης.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αλέξανδρου Σκόρδου, αν και κανείς δεν υστέρησε από την ομάδα των Paraliers!