29/01/2023
Το Τρίτο Φύλο 22 19 4 11 - 56 -
Pourangers BC 21 19 15 9 - 64 -

Με στόχο την τετράδα συνεχίζουν οι Pourangers!

Κυριακή Βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development League, οι Pourangers όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσαν το Τρίτο Φύλο σε ήττα με σκορ 56-64.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως Betsson MVP τον Κωνσταντίνο Σταυρόπουλο με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Καστρίνιος είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες άκρως παραγωγικές, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 22-21. Ο Χαϊδεμένος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 7 πόντους εντός παιδιάς, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Καστρίνιου(5π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη, ο Σταυρόπουλος ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει, πετυχαίνοντας 13 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 41-40. Ο Καρυτιανός με 6 πόντους στο ενεργητικό του ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του και συνεπικουρούμενος από τα τρία εύστοχα τρίποντα  των Δεληγιάννη, Χήρα και Πανάγου, αποτέλεσαν τον κύριο λόγο για το προβάδισμα αυτό.. Στον αντίποδα, ο Σπύρος Μπούτζης κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας 12 πόντους.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του κλειστού των βορείων προαστίων με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Δραγάνη να πετυχαίνει 5 πόντους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού προηγούμενοι με σκορ 45-55. Οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των αντιπάλων τους, σκοράροντας 4 μόλις πόντους.

Στο  τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Στρατόπουλου κράτησε το προβάδισμα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 56-64.

Οι Pourangers είχαν 17/45 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 12/22 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 1/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη .

Το Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης): Δεληγιάννης 6, Καρυτιανός 6, Καστρίνιος 10, Κωστής 5, Πανάγος 9, Τσανικίδης 2, Χαϊδεμένος 8, Χήρας 10.

Pourangers(Στρατόπουλος) : Δήμου, Δραγάνης 12, Μαρκόπουλος 8, Σπύρος Μπούτζης 16, Θανάσης Μπούτζης 2, Πιστεύος 5, Σταυρόπουλος 19, Στρατόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Σταυρόπουλο και Σπύρο Μπούτζη !