10/05/2022
Transporters 11 16 9 13 - 49 -
Buzzer Eaters 12 18 15 31 - 76 -

Με summer διάθεση οι Buzzers Eaters!

Οι Buzzer Eaters μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους στο Summer League, καθώς το βράδυ της Δευτέρας 9 Μαΐου στα Άνω Λιόσια , έπαιξαν ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και επικράτησαν με 49-76.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε από κάθε ομάδα να παίζει ένα καλό πεντάλεπτο. Οι Transporters προηγήθηκαν στο σκορ με τον Πιπέρο να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Σιώτα, Μαργαρίτη, Κορώση να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ στην συνέχεια οι Eaters με τον Ρίζο πρωταγωνιστή με 7 πόντους και τον Ζαννιά να βάζει ένα τρίποντο, πήραν προβάδισμα με 11 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με την τριάδα Ρίζου, Βλαχοθανάση με 5 πόντους και Δεδεμάδη με 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , οι Transporters ανέβηκαν μετά το πεντάλεπτο με τον Πιπέρο να βγαίνει μπροστά με 5 πόντους και τον Κορώση να βάζει ένα τρίποντο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορο στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι και να ανεβάζουν συνεχώς την διαφορά. Ο Ρίζος ήταν πρώτο βιολί με 5 πόντους, με το Βλαχοθανάση να είναι κυρίαρχος των αιθέρων και τον Δρούγκα να σκοράρει από τα 6.75, ενώ για τους άστοχους Transporters, ξεχώρισε ο Πιπέρος με 5 πόντους, με Μαργαρίτη και Σιώτα να βάζουν από δύο βολές, για το 36 – 45.

One man show είχαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς ο μπόμπερ Γιάννης Ζαννιάς ζεστάθηκε, πυροβόλησε 6 φορές από τα 6.75 και βοήθησε τα μέγιστα για το τελικό 49-76 των Buzzer Eaters. Από κοντά του ο Ρίζος με 7 πόντους , ενώ για τους γηπεδούχους ο Μαργαρίτης πέτυχε 7 πόντους κι ένα τρίποντο έβαλε ο Κοσμίδης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Ρίζος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μαργαρίτης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 9!! κλεψίματα.

Οι Transporters είχαν 12/44 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/12 βολές , κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Eaters είχαν 18 / 48 δίποντα, 12 / 24 τρίποντα, 4/ 10 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ μοίρασαν 23 ασίστ,έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Transporters(Κορώσης): Χ.Γκέος 1, Σιώτας 7(6ρ.), Πιπέρος 15, Κορώσης 4, Μαυρίδης 2(6ρ.), Χούλης 4, Κοσμίδης 3, Μαργαρίτης 13(7ρ.).

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Γιάννος , Ρίζος 24,Βλαχοθανάσης 9(10ρ.), Ζαννιάς 23(6ρ.),Δεδεμάδης 4, Κώτσης 7(8ρ.), Δρούγκας 3(11ρ.), Καύκας 6(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η πρώτη εμφάνιση του Βλαχοθανάση με τα κίτρινα και το τρίποντο κρεσέντο του Ζαννιά στην τέταρτη περίοδο.