29/10/2021
Μετεξεταστέοι - - - - - 52 -
Ball Don't Lie - - - - - 80 -

Με σούπερ Μάθιου, το ροζ στην Ball Don't Lie

Το βράδυ της Παρασκευής, οι Μετεξεταστέοι αναμετρήθηκαν με την Ball don’t Lie. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, με τον Μαθιουδάκη να βάζει 27 πόντους και να χαρίζει με τον τρόπο αυτό την νίκη και το ροζ φύλλο στην ομάδα του. Το παιχνίδι έληξε 52-80!

Βάσεις για την νίκη δημιούργησε η Ball don’t Lie από το 1ο δεκάλεπτο. Με τους ψηλούς της, να κάνουν πάρτι στο ζωγραφιστό, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μία διαφορά 11 πόντων. Από 3 καλάθια είχαν Διονυσόπουλος και Μαθιουδάκης. 2 καλάθια έβαλε ο πάντα αξιόπιστος Ντανάκας για τους φοιτητές. 8- 19 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Φωτιά πήραν τα καλάθια στην 2η περίοδο. Οι άμυνες άνοιξαν και οι 2 ομάδες έδωσαν βάρος στην επίθεση. Τους 16 πόντους έφτασε ο Μαθιουδάκης. Για τους Μετεξεταστέους, 7 πόντους είχε ο Βασιλέλης και 6 ο Ντανάκας. 29-43 έληξε το 1ο ημίχρονο του αγώνα.

Έχοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (+14) η BdL δοκίμασε διάφορα πράγματα μέσα στο παρκέ. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε με 5 πόντους ο Σκαρμαντζούρας. Για τους φοιτητές 2 σερί καλάθια έβαλε ο Βασιλέλης και 1 τρίποντο ο Ντανάκας. Η διαφορά έφτασε στους 18 υπέρ της αρμάδας του Μπέλλα (7-13)!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος του αγώνα. Οι ομάδες σούταραν πολύ, δοκίμασαν περίεργα συστήματα και φάνηκε ότι το χάρηκαν. Στους 27 πόντους σταμάτησε για την BdL το θωρηκτό Μαθιουδάκης. Το ροζ κατέληξε στην Ball don't lie, που πραγματοποίησε την 3η σερί νίκη της, αυτή τη φορά με σκορ 52-80! Ντανάκας και Βασιλέλης προσπάθησαν για τους γηπεδούχους αλλά, αυτό σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετό!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μαθιουδάκης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ (6-2) και 1 ασίστ σε 28:03 λεπτά. Ο Ντανάκας Χρύσανθος ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 40 λεπτά!

Σαν σύνολο, οι Μετεξεταστέοι είχαν 20/52 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/10 βολές, 27 ριμπάουντ (4-23), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 5 λάθη. Η BdL είχε 29/67 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 1/1 βολές, 62 ριμπάουντ (23-39), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη.

Μετεξεταστέοι (Τσαμόγλου): Μαθιόπουλος 2, Βασιλέλης 15, Τσίγκος 10, Παπαπέτρου 8 (11), Ντανάκας 17 (7), Τσαμόγλου.

Ball don’t Lie (Μπέλλας): Μπέλλας 5, Μπέρτσος 8 (7), Μπακαφούκας 11 (10), Διονυσόπουλος 11 (13), Γασπάρατος 8 (13), Μαθιουδάκης 27 (7), Σκαρμαντζούρας 10 (7).

Τι μας άρεσε: ο επιθετικός οίστρος του Μάθιου!