14/01/2024
Beeranhas 12 15 10 17 - 54 -
Trailers 18 13 13 5 - 49 -

Με... σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο οι Beeranhas!

Με όπλο την νεανικότητα τους και την ευστοχία των Ν. Σταυριανάκη και Γεωργούντζου από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, οι Trailers ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 12-18. Για τους Beeranhas οι ψηλοί, Κύρκος και Μπαλατσούκας, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι Trailers πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Βλάχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (27-31). Οι Beeranhas από την άλλη μεριά, παρουσιάστηκαν καλύτεροι και με τον σταθερά εξαιρετικό Κύρκο και τις σημαντικές βοήθειες του Κουγιεντάκη, έμειναν κοντά στο σκορ.

Με 6 συνεχόμενους πόντους του Κουγιεντάκη, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν την μπάλα στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Βλάχο και Ν. Σταυριανάκη επανέφεραν την... τάξη (37-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι περιόρισαν κατά πολύ την επιθετική δραστηριότητα του Βλάχου, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 17-5 με τους Κυρκο, Χαϊδάκη και Ευαγγέλου και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή που θα τους δώσει ψυχολογία εν όψει συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι γκρέμισαν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα και γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κύρκος με 19 πόντους (9/11 δίποντα,β1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/47 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/41 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 2, Ευαγγέλου 8, Κουγιεντάκης 12, Κύρκος 19, Μιχαηλίδης, Μπαλατσούκας 2, Σταμάτης, Σωτηριάδης 2, Χαϊδάκης 9 (1)

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου, Βέρρας 3, Βλάχος 15 (1), Γεωργούντζος 2, Ζαχαριουδάκης 4 (1), Γ. Σταυριανάκης 2, Ν. Σταυριανάκης 19 (5), Τσιλίδης 4

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική τέταρτη περίοδος των γηπεδούχων.