13/12/2021
Old Firm BC 13 9 9 1 - 32 -
Aladalon 17 20 18 15 - 70 -

Με σούπερ τριπλέτα οι Aladalon !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Κάρβουνου οι Old Firm BC (0-6) υποδέχθηκαν τους Aladalon (4-3) στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League. Για κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί οι τυπικά γηπεδούχοι, που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων τους στην επίθεση. Οι Aladalon εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και με το γκάζι πατημένο για όλο το 40λεπτο έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 32-70. Σούπερ τριπλέτα για τους νικητές αποτέλεσαν οι Γιώργος Σουβλέρης (22π.) – Χρήστος Μιχαηλίδης (20π., 9 ριμπ.) – Βασίλης Βαγγέλης (14π., 7 ριμπ.).

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με τους Old Firm να ξεκινούν καλά το ματς. Ο Γιώργος Τρωγάδας (5π.) και ο Μιχάλης Κασδοβασίλης (3π.) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, με τον Χρήστο Λεμονιά να τους συνεπικουρεί σκοράροντας 2 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Χρήστος Μιχαηλίδης ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός με 7 πόντους, ενώ ο αεικίνητος Γιώργος Σουβλέρης (5π.) σκόραρε με άνεση στο ανοιχτό γήπεδο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Aladalon βελτιώθηκαν τόσο αμυντικά (9π.) όσο και επιθετικά (20π.) βάζοντας τις βάσεις για την 5η τους νίκη. Οι Χ. Μιχαηλίδης και Γ. Σουβλέρης συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Βασίλης Βαγγέλης με 5 πόντους. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι είχαν κάποια κενά διαστήματα στην επίθεσή τους. Έτσι, παρά το τρίποντο του Διονύση Ντραγκότι και τα δίποντα των Μ. Κασδοβασίλη, Γιάννη Κανελλόπουλου και Γιώργου Τρωγάδα, οι Old Firm πήγαν στα αποδυτήρια με -15. Σκορ ημιχρόνου, 22-37.

Μετά την ανάπαυλα, οι Aladalon πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι. Με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία, αρκετά κλεψίματα και επιθετική πολυφωνία, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 0-10 και προηγήθηκαν με +25. Για τους Old Firm ο Χρήστος Λεμονιάς (8π.) έμοιαζε μόνος επιθετικά, ενώ και οι ανάσες των γηπεδούχων είχαν αρχίσει να λιγοστεύουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-55.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο οι Aladalon. Δεχόμενοι μόλι