17/12/2023
Red Goats 10 4 11 13 - 38 -
Los Abeles Fakers 16 9 19 11 - 55 -

Με σβηστές μηχανές οι Los Abeles !

Το μεσημέρι της Κυριακής οι Los Abeles Fakers επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Red Goats με 38-55 και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στον τρίτο όμιλο της Development 2 League. Βελτιωμένο πρόσωπο παρουσίασαν οι Goats που γνώρισαν όμως άλλη μια ήττα στο πρωτάθλημα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Fakers στο ξεκίνημα, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Μαυρακάκη (6π.), Φωτεινού (4π.) και Καραμούστου (4π.). Με συνέπεια στα πρώτα λεπτά σκόραραν και οι γηπεδούχοι που βρήκαν στήριγμα στους Βασιλάκη (2π.), Γιακουμή (2π.), Μπουλιαρίτη (2π.), Πέτσα (2π.) και Τσιαντή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 4-9 και τους Fakers να διατηρούν τα ηνία, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν και οι Red Goats, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -11. Σκορ ημιχρόνου, 14-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Fakers έριξαν τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη, καθώς η τριπλέτα των Ριζάδη (7π.), Μαυρακάκη (6π.) και Φωτεινού (4π.) βρήκε ικανοποιητικό ρυθμό επιθετικά, ενώ οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια των Τσιαντή (8π.) και Μπουλιαρίτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-44.

Σε ένα διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο οι Red Goats βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-11, χάρη στους Μπουλιαρίτη (5π.), Πέτσα (3π.) και Γκολιανόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Μαυρακάκης (5π.) ξεχώρισε από πλευράς πρασίνων που έφτασαν τις 11 νίκες.

Στο τέλος του αγώνα, οι Red Goats είχαν 13/39 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Los Abeles Fakers είχαν 22/60 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαυρακάκης με 24 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Γιακουμής με 9 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη.

Red Goats (Γιακουμής) : Βασιλάκης 2, Γιακουμής 9, Γκολιανόπουλος, Ερρίπης, Μπουλιαρίτης 10 (2), Πέτσας 5 (1), Τραχείλος, Τσιαντής 10.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης) : Ευθυμίου, Καραμούστος 8, Κοτρώτσιος, Λουκαίτης 6, Μαυρακάκης 24 (1), Ριζάδης 9 (1), Φωτεινός 8.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.