25/05/2022
Athens Pistols 11 14 11 17 - 53 -
Hood BC 17 26 15 9 - 67 -

Με σβηστές τις μηχανές της η Hood!

Παίζοντας για τρία δεκάλεπτα εξαιρετικό μπάσκετ, η Hood κέρδισε εύκολα τους Athens Pistols με 53-67 στο ΣΕΦ και πήρε την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής!

Αν και άργησε να βρει ρυθμό, η Hood ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, καθώς με 4 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Milicevic και τρίποντο του Πετράκου, προηγήθηκε με 11-17. Ο Ρήγας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δαλίτσικας και Κόκκαλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους του Σαρρή, 5 του Κατσούρη, 5 του Πετράκου, 4 του Λεωνάκη και 3 του Μπέσιου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 25-43. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Φασουλάκη, τους 4 του Κόκκαλη και το τρίποντο του Χριστιανόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πατσάκα, αφού με 5 νέους πόντους του Πετράκου και 4 του Λαύκα, ξέφυγε στους 29, 29-58, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 22, 36-58, με τον Φασουλάκη να σκοράρει 6 πόντους και τον Κόκκαλη 3. Σκορ τρίτης περιόδου 36-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Χουντιανοί κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν στη νίκη με 53-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πρωτόγερου, Σαρρή, Κατσούρη και Πετράκου. Για τα “Πιστόλια” στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Δαλίτσικας, Ρήγας, Φασουλάκης και Κόκκαλης, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 14/40 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 25/46 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 11 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Hood ο Λαύκας με 6 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 3/6 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Pistols (Ρήγας): Σαμουήλ 2, Δαλίτσικας 10 (2), Ρήγας 11 (1), Κόκκαλης 11, Φασουλάκης 14 (2), Φωτόπουλος, Χριστιανόπουλος 5 (1), Αναγνώστου

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 6, Σαρρής 10 (2), Milicevic 8, Λαύκας 6, Πετράκος 17 (2), Μπέσιος 5, Μάκρης 2, Λεωνάκης 4, Κατσούρης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!