10/04/2022
Lasson BC 13 18 16 26 - 73 -
Puronto Raptors 10 12 12 14 - 48 -

Με σβηστές τις μηχανές της η Lasson!

Σταθερά σε τροχιά playoff βρίσκεται η Lasson στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους ελλιπέστατους Puronto Raptors με 73-48 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Lasson να είναι καλύτερη στα σημεία και με 6 πόντους του Ντίσιου, 4 του Άρη Καραμπά και τρίποντο του Μανίκα, προηγήθηκε με 13-10. Ο Μένεγος με 6 πόντους και οι Κατής – Τρουλάκης με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Φώτη Καραμπά, 4 του Κοντονάτσιου και 4 του Ράλλη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 31-22. Τους Puronto Raptors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κατής, Δαλιακόπουλος και Σιαπκάς με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αρκούδα έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο +13, 47-34, έπειτα από 7 πόντους του Νικηταΐδη και 5 του Ντίσιου. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Βασιλακόπουλου, τους 4 του Κατή και το τριποντάκι του Μένεγου. Σκορ τρίτης περιόδου 47-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με εύστοχες προσπάθειες των Κρητικού, Κοντονάτσιου, Φώτη Καραμπά και Μπεράχα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-48. Για τους Raptors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κατής, Βασιλακόπουλος και Μένεγος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 28/61 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 15/46 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 14 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Κατής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 βολές και 6/11 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 2, Κρητικός 9 (1), Μανίκας 5 (1), Νικηταΐδης 7 (1), Καραμπάς Α. 4, Ράλλης 6, Καραμπάς Φ. 14, Κοντονάτσιος 10, Μπεράχας 3 (1), Ντίσιος 11 (1)

Puronto Raptors (Κατής): Δαλιακόπουλος 4, Βασιλακόπουλος 8 (2), Κατής 17, Μένεγος 11 (1), Τρουλάκης 4, Σιαπκάς 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!