02/04/2022
Sun City Spurs 20 14 27 17 - 78 -
Space Jam 5 9 10 15 - 39 -

Με σβηστές τις μηχανές τους οι Sun City Spurs!

Παίζοντας σε ρελαντί ρυθμούς, οι Sun City Spurs είχαν εύκολο απόγευμα απέναντι στην πεντάδα της Space Jam, την οποία και κέρδισαν με 78-39 στο κλειστό του Κολωνού για την 18η αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League, διατηρώντας έτσι την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους.

Με τον Θεοδωρακόπουλο να ξεκινάει καυτός το ματς πετυχαίνοντας 9 πόντους και τους Μελισσάρη – Μπόζα να συνδράμουν 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Sun City Spurs έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 20-5. Ο Μαυροσκότης από την περιφέρεια και ο Παπαχαρίσης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και με ακόμη 5 πόντους του Θεοδωρακόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 34-14. Για την Space Jam στην δεύτερη περίοδο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Νάστος και Παπαχαρίσης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Σπιρούνια, αφού με 9 πόντους του Μελισσάρη, 8 του Θεοδωρακόπουλου και 4 του Μπόζα, ξέφυγαν στους 37, 61-24. Δεν μπόρεσε ούτε και σε εκείνο το σημείο η παρέα του Μαυροσκότη να μαζέψει την διαφορά, παρά τους 6 πόντους του Νάστου και τους 4 του Καφετζόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 61-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την αρμάδα του Πέλεχα να επικρατεί με 78-39 έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Μπόζα, Μαγγωνάκη, Μελισσάρη, Γιουλούντα, Σαπουντζή και Αργυρόπουλου. Για την Space Jam στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νάστος, Νίκου και Μαυροσκότης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 24/57 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 66 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/47 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Μπόζας με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Space Jam ο Παπαχαρίσης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, υπέπεσε σε 6 λάθη και είχε 1 τάπα.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 6, Μαγγωνάκης 7 (1), Θεοδωρακόπουλος 22 (3), Μπόζας 15, Αργυρόπουλος 8, Σαπουντζής 4, Μελισσάρης 16 (3)

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 17 (1), Καφετζόπουλος 4, Παπαχαρίσης 6, Μαυροσκότης 8 (2), Νίκου 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!