02/12/2022
Κέρβεροι 15 19 13 10 - 57 -
Athens Pistols 19 13 19 26 - 77 -

Με σωστή τακτική οι Athens Pistols!

Είναι από τις φορές που το τελικό σκορ , μπορεί να σε ξεγελάσει και να θεωρήσει κάποιος ότι οι Athens Pistols , είχαν ένα εύκολο βραδύ απέναντι στους Κέρβερους , όμως , τα φαινόμενα απατούν , καθώς  το παιχνίδι μέχρι και πριν το τέλος της  τρίτης περιόδου , ήταν αμφίρροπο , οι Κέρβεροι στεκόντουσαν  καλύτερα στο γήπεδο . Η αλλαγή τακτικής από την ομάδα των Athens Pistols και η απόφαση να πιέσουν σε όλο το γήπεδο , ήταν αυτό που τους οδήγησε στην νίκη , με σκορ 57-77.

Στην πρώτη περίοδο οι Athens Pistols με τον Φασουλάκι να έχει 6 πόντους , έκαναν την διαφορά και προηγήθηκαν , με σκορ 15-19. Οι Κέρβεροι με τον Παντελή να έχει 5 πόντους , προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους .

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Pistols με τον Φασουλάκι να έχει 7 πόντους , δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο δεκάλεπτο , με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους Κέρβερους να προηγηθούν , με τον Λαρετζάκη να έχει 14 πόντους , πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 34-32 .

Στην τρίτη περίοδο οι Κέρβεροι με τον Ντάγκα να έχει 6 πόντους , φαινόταν ότι διαχειριζόντουσαν την διαφορά , αλλά , οι Athens Pistols με τον Πατρώνη να έχει 8 πόντους  , στα τελευταία λεπτά , αλλάξαν τακτική , έβγαλαν άμυνες ψηλά και έπαιξαν με αιφνιδιασμους,  κάνοντας την ανατροπή πριν το τέλος του δεκάλεπτου,  με σκορ 47-51 .

Στην τελευταία περίοδο οι Athens Pistols με τον Πατρώνη να έχει 11 πόντους- , συνέχισαν στην ίδια συνταγή , που τους έκανε να προηγηθούν στο τρίτο δεκάλεπτο . Οι Κέρβεροι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν,  στο παιχνίδι των αντιπάλων τους , με αποτέλεσμα οι Athens Pistols να πάρουν την νίκη με σκορ 57-77.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρηστος Πατρώνης με 24 πόντους ,  7 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 3 ασίστ  ενώ για τους ηττημένους ο Σταύρος Ντάγκας      είχε 19 πόντους , 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ  και 1 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 5/9 βολές , 30/59 δίποντα , 4/20 τρίποντα , 46 ριμπάουντ , 26 ασίστ και 15 κλεψίματα . Οι ηττημένοι είχαν 8/15 βολές , 8/31  δίποντα , 11/30  τρίποντα , 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ και  4  κλεψίματα .

Κέρβεροι (Παντελής ) :  Γώγος 2, Ζαΐμης , Λαρεντζάκης 17(5),  Ντάγκας 19(3) , Παντελής 11(1) , Συλιγνάκης 8(2), Χριστοδουλάκης.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 11, Κόκκαλης 14, Μπαλωμένος 3(1), Πατρώνης 24(3), Ρήγας 2, Σαρρας 2 , Τσιοτσιόπουλος, Φασουλάκης 22.

Τι μας άρεσε: Το πείσμα που έβγαλαν στο παιχνίδι  των Athens Pistols  για νίκη!