12/11/2023
Buzzer Eaters 10 17 3 11 - 41 -
Gladiators 19 11 27 19 - 76 -

Με σχεδόν... τριπλό Ντάγκα οι Gladiators!

Με τον Σταύρο Ντάγκα να είναι 3 πόντους μακρυά από το triple double figure, οι Gladiators... πάτησαν πάνω στο εξαιρετικό τρίτο τους δεκάλεπτο και επιβλήθηκαν με σκορ 41-76 των Buzzer Eaters, για τη Master κατηγορία!

Για άλλο ένα παιχνίδι, όπως και κάθε φορά άλλωστε, ο Βασίλης Τσακίρης ήταν υπεύθυνος για ό,τι καλό συνέβαινε στο επιθετικό κομματι των Gladiators, με τον Ντάγκα να βοηθά στο σκορ και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-19 για τους Gladiators, με τον Ζαννιά από την απέναντι μεριά να νιώθει... καυτός και με ένα τρίποντο να γράφει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς. Ο Ντάγκας συνέχισε να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση, αλλά ο Ζανιάς βρήκε βοήθειες από τον Ρίζο και βελτίωσε τόσο τη δική του εικόνα, όσο και όλων των Buzzer Eaters, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με το 27-30 πίσω.

Μακράν το καλύτερό τους μπάσκετ έπαιξαν οι "πορτοκαλί" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Δημήτρη Πρίτσο και Σταυρό Ντάγκα να... κρύβουν τη μπάλα και να την εμφανίζουν στο διχτάκι των Eaters, με τον Ρίζο να απαντά με προσπάθειες στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά τη διαφορά να ανεβαίνει πολύ και να κλείνει στο 30-57 για τρίτη περίοδο. Μετά το... καταστροφικό γι' αυτούς διάστημα τηε τρίτης περιόδου, οι Buzzer Eaters ήξεραν πως η κατάσταση πλέον δύσκολα... τούμπαρε, με το τελικό 41-76 να... αδικεί λίγο του παρέα του Ζαννιά, αλλά οι Gladiators ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Ντάγκας με Βασίλης Τσακίρης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, μία τάπα και 4 λαθη. Από τους Eaters ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καύκας με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 τάπες.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/35 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/13 βολές, 27 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/46 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 4/8 βολές, 44 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Ρίζος 15, Αρβανίτης 8, Ζαννιάς 9, Βουνισέας 2, Παυλόπουλος 4, Δεδεμάδης 1, Καύκας 2, Παναγιωτίδης.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 22, Πρίτσος 19, Ντάγκας 7 (14 ριμπ, 10 ασ.), Μισιχρόνης 20, Ψαράκης 8.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των Gladiators!