31/01/2023
RBD Bear 365 24 10 10 11 - 55 -
Flint Tropics 14 7 18 4 - 43 -

Με το βλέμμα στη τετράδα η Bear 365!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό  του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα του Rebound, η Bear365 όντας καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έκαμψε την αντίσταση των Flint Tropics με σκορ 55-43. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Αλκιβιάδης Σπύρου με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Λουκάκης είχε 2 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα oi ‘’πράσινοι’’ μπήκαν στο παρκέ του Αγίου Νικολάου με σκοπό να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς  το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 24-14. Ο Σπύρου σε αυτό το διάστημα ήταν με μια λέξη μαγικός, αφού σε 8:51 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζανέτης με 4 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Tropic.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στην άμυνα τους, περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους εφτά πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Μαυρομάτη να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Σπύρου, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δεκατρία  με σκορ 34-21. Οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με τον προβληματισμό να κυριαρχεί στις τάξεις της ομάδας.

Οι Tropic επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με στόχο να ξεδιπλώσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων που τους χαρακτηρίζει, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-18. Ο Γκατζηρούλης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γράσσος με 4 στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, οι Σπύρου και Τιμόθεος Κοψιδάς είχαν από 4 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Bear πάτησαν το πόδι εκ νέου στο γκάζι και με το Σπύρου να προσθέτει ακόμη 7 πόντους έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με σκορ 55-43, ανεβαίνοντας στην τέταρτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα Playoffs.

Οι Bear365 είχαν 10/24 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 8/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/48 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 3/19 βολές, 27 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη .

Bear365(Μαυρομάτης): Βαγενάς 2, Τσιριμπάσης 2, Πετρόπουλος 1, Σπύρου 27, Καλανδράνης 2, Ραντογιάννης 1, Αργύρης Κοψιδάς, Κουμάσης 2, Μαυρομάτης 9, Τιμόθεος Κοψιδάς 9.

Flint Tropics(Βασίλης Γκατζηρούλης): Λιαροστάθης 3, Τζανέτης 9, Λουκάκης 2, Αρχέλαος 4, Γράσσος 11, Ευθυμιόπουλος, Σεραφείμ Γκατζηρούλης 7, Βασίλης Γκατζηρούλης 2, Τσέκερης 5.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Σπύρου!