04/06/2022
War Gamers 20 11 21 20 - 72 -
Athens Pistols 17 12 15 16 - 60 -

Με τα μυαλά αλλού οι War Gamers!

Με την επερχόμενη αναμέτρηση των War Gamers για το Final4 της Elite να φαίνεται για τα καλά… σφηνωμένη στα μυαλά των παικτών του Σκλαβενίτη, οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 72-60 απέναντι στους σκληροτράχηλους Athens Pistols, στα πλαίσια του καλοκαιρινού τουρνουά της διοργάνωσης!

Καραγιάννης και Σαμιώτης ξεκίνησαν εύστοχα από τη γραμμή των 6.75, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν λύσεις μετά από σετ επιθέσεις. Ένα ακόμη τρίποντο του Καρνάβα έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους μαύρους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-17, με τον Παναγόπουλο να κλείνει με τρίποντο την εξαιρετική του εμφάνιση σε αυτό το διάστημα.

Οι Pistols συνέχισαν να μένουν κοντά στο σκορ, με την είσοδο του Σάρρα να φαίνεται να βελτιώνει την παρέα του Φασουλάκη, ο οποίος ήταν και εκείνος πολύ καλός. Ο Ρίπης ήταν εκείνος στον οποίο στηρίχθηκαν οι γηπεδούχοι για να κρατήσουν το προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 31-29 για War Gamers.

Με το πρώτο του τρίποντο στην αναμέτρηση ο Διαμαντής άναψε το… φιτίλι των γηπεδούχων, με Καραγιάννη και Λαζαράκο να τον ακολουθούν και να ανεβάζουν τη διαφορά στο 45-33. Ο Κόκκαλης έδωσε πραγματικές… μάχες κάτω από τα καλάθια και μαζί με τον Καρνάβα προσπάθησαν να… μαζέψουν την κατάσταση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-44 για την παρέα του Σκλαβενίτη.

Ο Παναγόπουλος το πήρε… προσωπικά και με όμορφες ενέργειες απάντησε στις προσπάθειες των Pistols για επιστροφή στο παιχνίδι, με το τελικό σκορ να είναι το 72-60 για τους War Gamers, έπειτα από μια δυνατή και ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από Pistols ξεχώρισε ο Σταύρος ο Σάρρας με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/33 δίποντα, 9/40 τρίποντα, 7/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/54 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παναγόπουλος 24, Καραγιάννης 28 (14 ριμπ.), Διαμαντής 5, Μέμεζας, Ρίπης 5, Λαζαράκος 8, Πάτερος, Νατσίδης 2.

Athens Pistols (Φασουλάκης): Σαμιώτης 13, Καρνάβας 11, Ρήγας 4, Κόκκαλης 18, Φασουλάκης 4, Σάρρας 10.

Τί μας άρεσε: Το δυναμικό παιχνίδι και των δύο ομάδων!