24/11/2021
Melisses BC 7 9 14 3 - 33 -
Cosa Nostra 17 9 12 8 - 46 -

Με τα σκαμπανεβάσματά της η Cosa Nostra!

Το πέμπτο της ροζ φύλλο αγώνα πήρε η Cosa Nostra στο κλειστό του Κολωνού, καθώς παρά τα σκαμπανεβάσματά της κατάφερε να κερδίσει τις Melisses με 33-46 για την έκτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη.

Από πολύ νωρίς η Cosa Nostra πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς με δύο τρίποντα του Γονιδάκη, 5 πόντους Καλαϊτζάκη και 4 του Κάκιου, προηγήθηκε με 7-17. Ο Αλέξης Μπουγιούκος με 4 πόντους και ο Στέφανος Μπουγιούκος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κάκιου και τριποντάκι του Τραγή, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14, 12-26. Το μόνο που κατάφεραν οι Melisses πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 10, 16-26, με τον Αλέξη Μπουγιούκο να σκοράρει ακόμη 5 πόντους και τον Μπάνο να προσθέτει 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Melisses μπήκαν πολύ δυναμικά και με 8 νέους πόντους του Αλέξη Μπουγιούκου και 4 του Στέφανου Μπουγιούκου, πήραν κεφάλι στο σκορ με 27-26. Στην συνέχεια της περιόδου η παρέα του Γονιδάκη αντέδρασε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάκιο με 8 πόντους, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 30-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Κουτσουριδάκη (4π), Τραγή και Γονιδάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 33-46. Κόλλησαν στην επίθεση στο φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι και έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος, με τον Φράγκο να ευστοχεί στη λήξη λίγο μπροστά από το κέντρο!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/22 βολές, 6/43 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 15/40 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Αλέξης Μπουγιούκος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 3/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 16 πόντους, έχοντας 8/9 δίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Μπουγιούκος Σ. 7 (1), Παπαδιάς 1, Φράγκος 3 (1), Μπάνος 6, Κρανάς, Μπουγιούκος Α. 16 (2)

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρήστας, Χατζησυμεωνίδης 2, Καλαϊτζάκης 5 (1), Καμπουράκης, Γονιδάκης 12 (2), Τραγής 5 (1), Κουτσουριδάκης 6, Ζυγομαλάς, Κάκιος 16

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα των Μελισσών στα τρία δεκάλεπτα, όσο και το γεγονός πως η Cosa Nostra όταν ήθελε ανέβαζε ρυθμούς!