13/02/2022
LazerWolves 12 12 9 15 - 48 -
Kourkoutes BC 8 11 15 19 - 53 -

Με τα χίλια ζόρια οι Kourkoutes!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή που είχαν οι Kourkoutes απέναντι στους Lazers, καθώς μόχθησαν αρκετά για να πάρουν τη νίκη με 48-53 για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Οι Kourkoutes ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με 4 πόντους του Νακόπουλου και καλάθι του Αθανασίου, προηγούνταν με 2-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και 6 πόντους του Ασημομύτη, αλλά και 4 του Κάκαλη, προσπέρασαν με 12-8!

Στην δεύτερη περίοδο οι Lazers δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν δύο φορές στο +6, και με 4 πόντους του Κάκαλη και τρίποντα των Παπαθωμά – Δημητρακόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 24-19. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Τρωιάνος και Καντιώτης με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kourkoutes έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Τσάκωνα να παίρνει μπρος σκοράροντας 8 πόντους, αλλά και τρίποντο του Βεϊσάκη, πήραν κεφάλι στο σκορ με 33-34. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο οι Κάκαλης και Ασημομύτης με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 33-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους Kourkoutes τελικά να φτάνουν στην δύσκολη επικράτηση με 48-53, έπειτα από 8 πόντους του Νακόπουλου, 5 του Τσάκωνα, 3 του Καντιώτη και τρίποντο του Σαρακηνού. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Lazers για τη νίκη, ωστόσο οι 9 πόντοι του Κάκαλη και το τρίποντο του Μοσχάκη δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 16/36 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 16/40 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Lazers ο Κάκαλης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 8/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 4 (1), Δημητρακόπουλος 3 (1), Κάκαλης 19 (1), Αντωνακόπουλος 2, Παπαθωμάς 7 (1), Ασημομύτης 13, Κοντιζάς, Τιμημένος

Kourkoutes (Αθανασίου): Χούσος 2, Καντιώτης 9, Νακόπουλος 15, Σαρακηνός 3 (1), Τσάκωνας 13 (1), Αθανασίου 2, Μανουσάκης, Βεϊσάκης 3 (1), Τρωιάνος 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!