09/11/2022
Golden Steak Warriors 15 17 21 5 - 58 -
Athens Pistols 9 15 14 17 - 55 -

Με τάσεις αυτοκτονίας οι Warriors!

Αν και έπαιξαν με την φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Golden "Steak" Warriors κέρδισαν τους μαχητικούς Athens Pistols με 58-55 και επέστρεψαν στις νίκες για την τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Golden "Steak" Warriors στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Μοροχλιάδη, 4 πόντους του Μητρόπουλου και 3 του Πατρινού, προηγήθηκαν με 15-9! Ο Κόκκαλης με 4 πόντους και ο Καρνάβας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πόντους είχε ο Σαμουήλ.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μπαλατσούρα είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε στο +14, και τελικά με 5 πόντους του Πλακογιαννάκη, άλλους τόσους του Μακρή και τριποντάκι του Μπαρδούτσου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 32-24. Τους Athens Pistols κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πατρώνης (6π), Κόκκαλης (4π) και Σαμουήλ (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπριζόλες", αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στο καλάθι, 32-30, κατάφεραν με δύο τρίποντα του Ταούρτου, ένα του Μοροχλιάδη και βοήθειες των Πατρινού - Σωληναραίου, να χτίσουν εκ νέου διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 53-38. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Μπαλωμένου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Φασουλάκη, τους 4 του Κόκκαλη και το τρίποντο του Καρνάβα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Πιστόλια" δεν παράτησαν για ακόμη μια φορά το παιχνίδι και με 10 πόντους του Σαμουήλ, 5 του Φασουλάκη και 2 του Μπαλωμένου, πλησίασαν στο καλάθι, 57-55, 30" για το τέλος. Τελικά οι Golden Steak Warriors έβγαλαν στο φινάλε τις άμυνες και με τον Πατρινό να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς, κέρδισαν με 58-55!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/17 βολές, 17/40 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 16/46 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Golden "Steak" Warriors ο Μητρόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 5/15 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 3, Μακρής 5, Μητρόπουλος 7, Μοροχλιάδης 10 (3), Μπαρδούτσος 5 (1), Πατρινός 9, Πλακογιαννάκης 7, Σωληναραίος 4, Τάλιας, Τσούρτος 8 (2)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Δαλίτσικας, Καρνάβας 6 (2), Κόκκαλης 12, Μπαλωμένος 2, Πατρώνης 6, Ρήγας 1, Φασουλάκης 12 (1), Σαμουήλ 16 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο το μπάσκετ που έπαιξαν οι Warriors για τρία δεκάλεπτα, όσο και η μαχητικότητα των Pistols!