23/01/2023
Think Digital 15 13 8 14 - 50 -
Bar Χελώνα 12 15 9 4 - 40 -

Με τελευταίο πεντάλεπτο...φωτιά πήραν τη νίκη οι Think Digital

Αν και η Bar Xelona αντιστάθηκε σθεναρά στους Think Digital για 35 λεπτά, ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν αρκετό για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι πήραν τη νίκη (50-40) και μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα της Development League του Basketaki Patras.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή τον χαρακτήρα ντέρμπι, αν και πολλοί πριν το ματς ίσως να προεξοφλούσαν (λανθασμένα) μια εύκολη επικράτηση των TDG. Στο πρώτο δεκάλεπτο, με μόνιμη πηγή κινδύνου τον Γεωργακόπουλο, οι Think Digital πήραν ένα πολύ μικρό προβάδισμα (15-12).

Η Bar Xelona στο δεύτερο δεκάλεπτο απέδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη, καθώς αν και βρέθηκε στο -9 (28-19) και φάνηκε να χάνει την επαφή της με το σκορ, ακολούθησε ένα σερί 8-0, με τρομερή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα του ημίχρονο να κλείσει με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (28-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι σκληρές άμυνες εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες στο ίδιο διάστημα να δυσκολεύονται πάρα πολύ να βρουν εύκολους πόντους. Οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν πάρα πολύ ανταγωνιστικοί πάντως και το Γ' δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 36-36.

Στην τελευταία περίοδο, η άμυνα των Think Digital ήταν αυτή που έκανε την διαφορά. Με το σκορ στο 38-38, όλα έδειχναν πως θα είχαμε ντέρμπι μέχρι τέλους, όμως σε εκείνο το σημείο η Bar Xelona ξέμεινε από λύσεις. Με πρωταγωνιστές τους Γεωργακόπουλο και Βαρελά οι TDG έτρεξαν ένα επιμέρους 12-0 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη, με το τελικό 50-40 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στον αντίποδα διακρίθηκε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

TDG: Αλεξανδρόπουλος 2, Βαρελάς 20, Γεωργακόπουλος 26, Δήμος, Δίπλαρος, Ευθυμίου, Καπερώνης, Μαρίνης, Σταγκίδης 2

Bar Xelona: Λίτης 7, Λαμπρόπουλος 6, Μουλαγιάννης 11, Σίνος 5, Σινογιώργος 6, Σπανός 3, Σταθόπουλος