02/03/2024
Σκόρπιοι BC 15 21 11 13 - 60 -
Drunk Kings 23 16 10 5 - 54 -

Με τέταρτο δεκάλεπτο απόλαυση οι Σκόρπιοι!

Ο Κάζης ο Θανάσης με το μυαλό στο ότι η παρέα του κατέβηκε με 5 συνολικά παίκτες ήξερε πως πάνω του θα έπαιρνε παραπάνω από μισό επιθετικό βάρος των προσπαθειών της παρέας του. Με μεγάλη επιτυχία κιόλας στα πρώτα λεπτά! Το 15-23 με το οποίο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχε την υπογραφή Κάζη και Κοκκινογούλη, με τους Βεζυράκη και Σαραντάρη να ξυπνούν λίγο αργά για τους Σκόρπιους. Ο Χειράκης ο Δημήτρης μαζί με τους Καρπούζα και Τέγο άλλαξαν όλη την εικόνα του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 3 και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το 36-39 πίσω.

Ο Βεζυράκης δε σταμάτησε να ζητάει τη μπάλα και να προσπαθεί να σπρώξει τις επιθέσεις των γηπεδούχων, με τους Καρπούζα και Τέγο να είναι οι πιο... συνηθισμένοι αποδέκτες του! Ο Κάζης συνέχισε να είναι επιθετικός για τους "Βασιλιάδες", με τον Σιαμέτη να αποτελεί το έτερον ήμισυ του ταλαντούχου φόργουορντ, με.την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 47-49 για Kings! Εκεί όμως η κούραση έκανε ξεκάθαρα την εμφάνισή της, με τις λύσεις να μην έρχονται τόσο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Ο Τεγος βρήκε χώρους, οι Σκόρπιοι τα έκαναν σχεδόν όλα τέλεια στο τελευταίο μέρος του αγώνα και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 60-54, με την ομάδα των Δημήτρη και Νίκου Χειράκη νικήτρια.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Τέγος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Κάζης με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 14, Δήμου 4, Καρπούζας 9, Μέτσο, Πατσιαλής, Σαραντάρης 13, Τέγος 11, Χειράκης Δ. 9, Χειράκης Ν.

Drunk Kings (Κάζης): Αλεβίζος 2, Κάζης 33, Κοκκινογούλης 10, Προύντζος, Σιαμέτης 9.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!