02/12/2019
Old School 7 9 7 21 - 44 -
Gourmedistas 8 11 11 9 - 39 -

Με τέταρτο δεκάλεπτο φωτιά οι Old School!

Το βραδάκι της Πέμπτης 28, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Old School κάνοντας καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο ανέτρεψαν το σκορ και επικράτησαν με 44 – 39 των Gourmedistas.

Σαΐτης και Μπάρλας έδωσαν προβάδισμα δύο φορές στους Gourmedistas στο ξεκίνημα του αγώνα για να ισοφαρίσουν Πισιμίσης και Ηλιάδης 4 – 4. Στη συνέχεια μία βολή του Καλοχριστιανάκη και τρίποντο του Παπαϊωάννου έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ενώ ο Καρακίτσος με τρίποντο διαμόρφωσε το 7 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι «φτωχές» στο σκοράρισμα. Οι Gourmedistas έπαιρναν προβάδισμα με Μπάρλα, Παπαϊωάννου, Φωτόπουλο και Ασλάνογλου, ενώ οι Old School ισοφάριζαν με Πέγκα(4), Ζουρντό και Πισιμίση. Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ασλάνογλου με τρίποντο διαμόρφωσε το 16 – 19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου Πισιμίσης και Ηλιάδης έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους για να απαντήσουν άμεσα Τουμπανάκης, Ασλάνογλου και Σαΐτης (20 – 24). Ο Πισιμίσης με τρίποντο μείωσε στον πόντο για τους Old School , όμως οι Gourmedistas με Ασλάνογλου, Τουμπανάκη και Γιούργα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (23 – 30).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Old School με τρίποντο του Πισιμίση και δίποντο του Βουζοπλή μείωσαν στο καλάθι, όμως Καλοχριστιανάκης και Σαΐτης με 4 πόντους έγραψαν το 28 – 34. Με πέντε λεπτά ακόμα για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους. Έτρεξαν σερί 11 – 0 με Καρακίτσο, Πέγκα, Βουζοπλή να πετυχαίνουν από τρεις πόντους και δίποντο του Ηλιάδη παίρνοντας προβάδισμα με 39-34. Οι Gourmedistas έκαναν την προσπάθεια να γυρίσουν το ματς με τρεις πόντους του Σαΐτη και δίποντο του Γιούργα αλλά οι πιο ψύχραιμοι στο φινάλε του αγώνα Old School με βολές από Βουζοπλή , Ηλιάδη και δίποντο του Πέγκα διαμόρφωσαν το τελικό 44 – 39.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Πισιμίσης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Καλοχριστιανάκης με 3 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Old School είχαν 10 – 39 δίποντα, 6 – 25 τρίποντα, 6– 14 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Gourmedistas είχαν 14 – 37 δίποντα, 2 – 17 τρίποντα, 5– 13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Old School (Καρακίτσος): Πισιμίσης 15 (11ρ.), Αlix (6 ρ.), Πέγκας 6, Καρακίτσος 6, Ηλιάδης 8 (8ρ.), Χατζηαργύρης (8 ρ.), Ζουρντός 3, Βουζοπλής 6, Φιλιππόπουλος.

Gourmedistas (Σαΐτης): Ασλάνογλου 9, Γιούργας 3, Καλοχριστιανάκης 3 (9ρ.), Τουμπανάκης 4, Σαΐτης 8(6ρ.), Παπαϊωάννου 7, Φωτόπουλος 2, Μπάρλας 4 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Old School στο τελευταίο δεκάλεπτο.