28/01/2023
Pressof BC 11 17 11 19 - 58 -
Δαλάι Κλάμα 12 15 17 13 - 57 -

Με τέτοιες μεταγραφές, δυνατό το Pressof!

Ένα δυνατό παιχνίδι και μια ξεκάθαρη εικόνα για το πόσο θα βοηθήσουν οι μεταγραφές το Pressof, το οποίο επιβλήθηκε με 58-57 των ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ!

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες. Πιο ενεργητικός για τους γηπεδούχους υπήρξε ο Μακαρίτης, ο οποίος πήρε προσπάθειες αλλά ήταν άστοχος, με τον Σωτηράκη να έρχεται από τον πάγκο για τους ΔΑΛΑΙ, δίνοντας περιφερειακό σουτ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-12 για τους "μαύρους" και τον Βρεττό να αποτελεί... X factor για Pressof.

Άφησαν όλη την ποιότητα να βγει οι παίκτες των δύο ομάδων, με το παιχνίδι να γίνεται υπέροχο και ανταγωνιστικό! Ο Βασιλείου έδειξε πως θα δέσει τέλεια με το Pressof, με τον Νομικό να μπαίνει και να εκτελεί! Ο Γιώργος ο Τσιάρας έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο που του αρέσει και ξεχώρισε για το 28-27 πρώτου ημιχρόνου μετά από τρίποντο του Κοροπούλη στη λήξη!

Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με τους Κοροπούλη και Σωτηράκη να ανταλλάσουν καλάθια, τον Ντεμελή να μπαίνει στον ρυθμό του αγώνα και το τρίτο δεκάλεπτο να μας επιτρέπει να περιμένουμε... ματσάρα και ντέρμπι μέχρι τέλους, καθώς έληξε στο 39-44.

Ο Νομικός με τεράστιο τρίποντο 3 λεπτά πριν το τέλος γύρισε το παιχνίδι με το Pressof να κάνει κατάθεση ψυχής στο παρκέ και να παίρνει το παιχνίδι, με τελικό σκορ 58-57!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φατιόν Βασιλείου με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από ΔΑΛΑΙ ξεχώρισε ο Αντώνης Σωτηράκης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/17 βολές, 4ς ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/17 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 17, Βρεττός 10, Καραντζιάς 5, Κοροπούλης 14, Μακαρίτης 2, Μπαλάσκας, Νομικός 6, Τσορτός 4.

ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ (Μπουρελάκος): Μπέης 5, Νικηταράς, Ντεμελής 4, Στεφανίδης 2, Σωτηράκης 21, Τσίτος 7, Τσελεπίδης 9, Τσιάρας 9.

Τί μας άρεσε: Το πάθος που είχαν οι ομάδες!