23/10/2022
Pink Flamingos 17 15 16 12 - 60 -
Μία + Μία 8 20 8 16 - 52 -

Με τέτοιο Μαντζουρίδη δεν χάνουν οι Pink Flamingos!

Το βραδάκι της Κυριακής 23 Οκτωβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Pink Flamingos επέβαλαν από την αρχή του παιχνιδιού τον ρυθμό τους και με τον εξαιρετικό Δημήτρη Ματζουρίδη να τους οδηγεί, έφτασαν σε μία εύκολη σχετικά νίκη με 60 – 52 απέναντι στην αήττητη μέχρι τότε Μία + Μία.

Οι Flamingos μπήκαν αποφασισμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκειά του, πήραν το προβάδισμα με 17-8. Ο Μαντζουρίδης ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με τον Γκαλά να ακολουθεί με 4 και τέσσερις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , η Mia + Mia δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και σκορ εύκολα, με τον Ντελαλή να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Βογιατζή να πετυχαίνει ενα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν γεμάτο σκορ και θέαμα από τις δύο ομάδες, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 32 – 28 υπέρ των Pink Flamingos.Η Μία + Μία έβγαλε πολλούς πρωταγωνιστές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κολυπέρα να είναι μπροστάρης με 5 πόντους και τους Θεοφίλη, Ντελαλή και Ψύλλα να έρχονται από κοντά με 4. Το προβάδισμα για τους γηπεδούχους κρατούσαν κυρίως Τσαμπαλής με 5 και Αντωνόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο εκπληκτικός Δημήτρης Μαντζουρίδης πήρε από το χεράκι τους γηπεδούχους με 8 πόντους και σε συνδυασμό με τον Τσαμπαλή να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 , έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους 48 – 36. Η Μία + Μία είχε τον συγκινητικό Ανδρέα Κολυπέρα να τα βάζει με όλους και με όλα, με τους Μοναστηριώτη , Θεοφίλη, Αλβέρτο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Κολυπέρα να έχει 6 πόντους, τον Ντελαλή να προσφέρει 5 και τον Βογιατζή να βάζει ακόμα ένα τρίποντο, όμως οι Flamingos , με τον Ματζουρίδη να είναι ασταμάτητος με 6 πόντους και τους Κορρέ, Ζαχαρόπουλο και Γκαλά να βάζουν από ένα καλάθι, διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 60 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μάντζουρίδης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Βογιατζής με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, μοιάσεις και 1 κλέψιμο.

Οι Flamingos είχαν 22/46 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 10/21 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Μία + Μία είχε 16/39 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/24 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Αντωνόπουλος 6, Γεωργακόπουλος 1, Γκαλάς 10(9ρ.), Ζαχαρόπουλος 6, Κορρές 6, Μάντζουρίδης 20(9ρ.), Μπουράνης 2, Τασσόπουλος, Τσαμπαλής 9.

Mia+Mia(Ντελαλής): Αλβέρτος 2, Βογιατζής 9, Θεοφίλης 8, Κολυπέρας 13, Μοναστηριώτης 2, Ντελαλής 14, Τζοτζόκος, Ψύλλας 6.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι νικητές από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.