12/02/2023
Γιουγκοπιάστηκα 16 14 24 23 - 77 -
Ιπ-πότες 18 13 13 1 - 45 -

Με τέτοιο Νικολαΐδη η Γιουγκοπιάστηκα δεν χάνει!

Με τον Νικολαΐδη τραβάει τα βλέμματα κάνοντας «double-double», το μεσημέρι της Κυριακής 13 Φεβρουαρίου, η Γιουγκοπιάστηκα επέστρεψε στις νίκες. Η Γιουγκοπιάστηκα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, είδε τους Ιπ-πότες να… εξαφανίζονται στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχαν μόλις 1 πόντο και έτσι πήρε το 8ο ροζ φύλλο αγώνα (8-5) με σκορ 77-45. Στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας παραμένουν οι Ιπ-πότες, με ρεκόρ 1-12.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Τσάνταλης έκανε ένα καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν 11-8. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με το τρίποντο του Καγκαράκη, ενώ λίγο αργότερα ο Κεκεμπάνος έγραψε το 12-15. Ο Νικολαΐδης ανέλαβε δράση και το ματς πήγε στον πόντο (16-17), ενώ ο Καγκαράκης με μία εύστοχη βολή έγραψε το 16-18 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Γιουγκοπιάστηκα έφτανε στην ισοφάριση, αλλά έδειχνε μία δυσκολία στο να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Αυτό τελικά έγινε από το καλάθι του Ψαρρού ο οποίος έκανε το 24-22, όμως οι Ιπ-πότες είχαν απάντηση με τον Κεκεμπάνο για το 24-24. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν αρκετά με τον Τσάνταλη στην προσπάθειά τους να «χτυπήσουν» κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, βρήκαν λύσεις επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο άντεξαν, αλλά πήγαν και με το προβάδισμα στο ημίχρονο, καθώς το σκορ έγραφε 30-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «διακόπτης γύρισε», η Γιουγκοπιάστηκα μπήκε αποφασισμένη και με ένα σερί 13-3, έφτασε να προηγείται 43-34. Οι Ιπ-πότες έδειχναν αρκετά «μουδιασμένοι» και έβλεπαν τους Κορωνάκο και Νικολαΐδη να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ, με το σκορ να πηγαίνει στο 54-39. Ο Παπασημακόπουλος έδωσε «σφυγμό» στην ομάδα του με κάποιες ατομικές προσπάθειες και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +10 (54-44).

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο, μία ομάδα… μπήκε στο γήπεδο. Οι Ιπ-πότες πραγματοποίησαν το χειρότερό τους δεκάλεπτο μέχρι τώρα στην διοργάνωση, καθώς κατάφεραν να πετύχουν μόλις ένα πόντο, με την βολή του Παπασημακόπουλου! Ο Νικολαΐδης από την άλλη δεν «έβλεπε» κανέναν και σε συνέργασία με τους Κορωνάκο και Τσάνταλη «καθαρίσαν» το παιχνίδι. Έτσι το τελικό 77-45 βρήκε την Γιουγκοπιάστηκα να πανηγυρίζει την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Νικολαΐδης ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και κατέβασε 16 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα συνολικά στο ματς.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 32/51 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 10/16 βολές, 55 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Ιπ-πότες μέτρησαν 9/38 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Γιουγκοπιάστηκα (Νικολαΐδης): Κορωνάκος 17(5ρ.), Μπαντράς 2(4ρ.), Νικολαΐδης 20(16ρ.), Παπαγεωργίου 5(5ρ.), Πατάγιας, Πουριέζης 3(3ρ.), Σακαρέλος 2(5ρ.), Τσάνταλης 19(8ρ.), Ψαρρός 9(4ρ.)

Ιπ-πότες (Κεκεμπάνος): Ανυφαντής, Γκουντόπουλος 3(4ρ.), Καγκαράκης 6(6ρ.), Κεκεμπάνος 11(7ρ.), Ντούκα 5(1ρ.), Παπαδόπουλος 2, Παπασημακόπουλος 8(1ρ.), Σιαπάνης 10(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Γιάννη Νικολαΐδη.