04/02/2023
G-vana 24 10 26 7 - 67 -
Space Jam 10 12 10 14 - 46 -

Με τέτοιον Αχτίπη, που να χάσει η G-vana!

Ύστερα από την 18η αγωνιστική της Development League για τον δεύτερο όμιλο, η G-vana ανέβηκε στο 9-9, ύστερα από τη νίκη επί της Space Jam με σκορ 67-46.

Η πρώτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι γηπεδούχοι με τους Αχτίπη και Μοσχόπουλο, έκαναν πάρτι στην επίθεση. Η Space Jam δεν είχε λύσεις στην άμυνα και το 24-10, τα έλεγε όλα.

Ο Γκέος και Γιακουμής έδωσαν επιθετικό έναυσμα για την ομάδα τους, που μείωσε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (34-22), όμως είχε μεγάλη ανηφόρα ν’ ανέβει, ώστε να κάνει το ματς ντέρμπι.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική για το παιχνίδι, αφού η G-vana με τους Αχτίπη, Μοσχόπουλο και Μαντζιώρη, καθάρισε την υπόθεση νίκη, κόντρα στην κουρασμένη Space Jam, σκοράροντας 26 πόντους. Το 60-32 με δέκα λεπτά ν’ απομένουν για τη λήξη, ήταν αδύνατο ν’ανατραπεί.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι (προς τιμήν τους), οι Γκέος, Γιακουμής και Μαυροσκότης έκαναν ότι μπορούσαν, και το 67-46 ήταν μία δίκαιη διαφορά, με την απόδοση και των δύο συλλόγων.

Οι νικητές μέτρησαν 5/11 βολές, 19/50 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 48 ριμπάουντ (14 επ., 34 αμ.), 22 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα και 3 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 6/12 βολές, 17/47 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (9 επ., 24 αμ.), 7 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Λευτέρης Αχτίπης με 17 πόντους (1/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

G-vana (Νικήτας): Μαντζιώρης 11, Φραγκούλης 7, Μοσχόπουλος 12 (20, Θάνος 4, Αχτίπης 17 (5), Λιάνας 6, Νικήτας 2, Τσατσαλής 4, Χαλτούπης 1, Ψωμιάδης 3 (1).

Space Jam (Μαυροσκότης): Αέξανδρής 5, Γιακουμής 7, Πέτσας 4, Γκέος 19 (1), Παπαχαρίσης 4, Θεοδωρόπουλος, Μαυροσκότης 7 (1), Νίκου.

Τι μας άρεσε: Οι 22 ασίστ των G-vana, δείγμα της κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεσή τους