25/05/2023
Beer Team 17 15 17 15 - 64 -
Gul’dan Warlocks 13 12 9 14 - 48 -

Με τέτοιον Μαρφαντά ΔΕΝ χάνεις!

Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για την Beer Team στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισε σχετικά εύκολα τους Gul'dan Warlocks με 64-48 στο Athens Sports Hall και παραμένει σε τροχιά playoff!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Beer Team στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Μαρφαντά, 4 του Ανδρέα Μαυράκη και τρίποντο του Γρατσία, προηγήθηκε με 17-13. Ο Κεχαγιάς με 5 πόντους, ο Γκολές με 4 και ο Λουκίσσας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Μαρφαντά, 4 του Ανδρόνικου και τρίποντο του Μάριου Μαυράκη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 32-25. Τους Gul'dan Warlocks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κεχαγιά και οι 4 του Γκολέ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Θεοδοσόπουλου και τρίποντα των Ξυγκάκη - Ανδρόνικου, ξέφυγαν στους 15, 49-34. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Λουκίσσα και τις βοήθειες των Κεχαγιά, Γκολέ και Σαρρή. Σκορ τρίτης περιόδου 49-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι η Beer Team έφτασε δίκαια στη νίκη με 64-48, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μαρφαντά, Λαγουτάρη, Μάριου Μαυράκη και Θεοδοσόπουλου. Για τους Gul'dan Warlocks στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γκολές, Κεχαγιάς, Λουκίσσας και Μαμουτζής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 15/39 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/18 βολές, 14/36 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp της Beer Team ο Μαρφαντάς με 15 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Γκολές με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 4/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Ανδρόνικος 11 (1), Μαρφαντάς 15 (3), Γρατσίας 3 (1), Θεοδοσόπουλος 7 (1), Λαγουτάρης 5, Μαυράκης Α. 4, Μαυράκης Μ. 8 (2), Μεταξάς 7, Ξυγκάκης 3 (1), Παυλάκος, Τζατζαράκης 1

Gul'dan Warlocks (Κωνσταντόπουλος): Γκολές 16, Κεχαγιάς 17, Κωνσταντόπουλος 2, Λουκίσσας 8 (2), Μαμουτζής 1, Σαρρής 2, Στεφάνου 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μαρφαντά!