19/12/2019
Saint Pauli 4 15 22 11 - 52 -
Aladalon 19 14 18 22 - 73 -

Με τέτοιο Σουβλέρη… δεν χάνουν οι Aladalon!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Περιστερίου, οι Aladalon κέρδισαν εύκολα τους Saint Pauli με 73-52, αν και κάποια στιγμή κινδύνεψαν να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να επιστρέψουν στο ματς. Μετά την νίκη τους οι Aladalon ανέβηκαν στο 3-2, ενώ οι αντίπαλοι τους έπεσαν στο 2-5.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ξεκίνημα του ματς για τους Aladalon, καθώς ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ένα σερί 15-0! Οι Saint Pauli δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ έκαναν αρκετά λάθη τα οποία επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Σκορ πρώτης περιόδου 19-5! Σουβλέρης (10) και  Βαγγέλης (7) ηγήθηκαν των Aladalon, ενώ για τους Saint Pauli σκόραραν από δύο πόντους οι Τσαμποδήμος και Βουλιώτης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Saint Pauli παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και αποφασισμένοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι Aladalon με τον Σουβλέρη στον πάγκο έχασαν την επαφή με το καλάθι, με αποτέλεσμα να δεχτούν ένα σερί 10-2 από τους μαύρους”. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε στο παρκέ ο ηγέτης των Aladalon για να σκοράρει εφτά πόντους και να κλείσει το δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-14 υπέρ των Saint Pauli.Σκορ ημιχρόνου 19-33. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με έξι διαφορετικούς σκόρερ, ενώ για τους Aladalon ο Σουβλέρης έβαλε 7 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, και συγκεκριμένα στο 23′ λεπτό, ο Σουβλέρης με 7 σερί πόντους του έγραψε το 22-44, μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Όμως οι Saint Pauli δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα! Έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα 14-4 στο τέλους του δεκάλεπτου κατέβασαν την διαφορά στους δέκα, για το 41-51! Βουλιώτης (6), Μπασούνας (5) και Φουντούκας έβαλαν τους Saint Pauli πάλι στο παιχνίδι. Από πλευράς Aladalon ξεχώρισε ο Σουβλέρης (7).

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έπεσε στους οχτώ, ενώ η έλλειψη συγκέντρωσης και η κούραση δεν επέτρεψε στους Saint Pauli να την κατεβάσουν κι άλλο. Απανωτά λάθη και από τις δύο μεριές, τα οποία τα εκμεταλλεύτηκαν εν τέλει η Aladalon, που ξέφυγαν πάλι με 14 πόντους 46-60 με περίπου 4′ λεπτά να απομένουν. Οι Saint Pauli δεν έβρισκαν λύση στην επίθεση, ο Σουβλέρης έκανε τα δικά του για το τελικό 52-73. Ο Τσαμποδήμος (4) και ο Καραμπάς (3) από Saint Pauli προσπάθησαν, Σουβλέρης (12), Βαγγελης (5) και Μιχαηλίδης (5) σκόραραν όλους τους πόντους των νικητών.

Μvp αναδείχθηκε ο Σουβλέρης με 37 πόντους (3/4 βολές, 8/14 δίποντα και 6/9 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φουντούκας με 6 πόντους (3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Συνολικά οι Saint Pauli είχαν 20/57 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 3/8 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Aladalon είχαν 18/48 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 13/24 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 21 λάθη και 2 μπλοκ.

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 6, Τσαμποδήμος 8, Μπασούνας 5 (1), Γαργαλάκος 4 (6 ριμπ), Καραμπάς 6 (2), Κόντος 6 (6 ριμπ), Τζιχριτζής 6 (6 ριμπ), Λιάγκος, Βουλιώτης 10.

Αladalon (Μιχαηλίδης Χ): Μιχαηλίδης Χ. 12 (1), Αθανασάκος 3(4ριμπ.),Σουβλέρης 37 (6), Τσοπανάκης (5 ριμπ.), Βαγγέλης 17 (1), Παυλίδης , Κτενίδης 2, Παπαδόπουλος 1.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτικά εμφάνιση του Σουβλέρη.