24/09/2023
Partouzan 10 15 19 9 - 53 -
Colombians BC 18 14 17 17 - 66 -

Με τη γνωστή συνταγή οι Colombians!

Σε ένα παιχνίδι όπου το τελικό σκορ δεν λέει όλη την αλήθεια, οι Colombians επικράτησαν δύσκολα της Partouzan, η οποία πληγώθηκε από την έλλειψη αντοχής που παρουσίασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 53-66.

One man show του Τακίδη είχε το μενου στο πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς Colombians, καθώς ο νεαρός γκαρντ πέτυχε 11 πόντους, οδηγώντας έτσι επιθετικά την ομάδα του. Από την άλλη, η Partouzan πιέστηκε από την άμυνα που έπαιξαν ψηλά οι Λιοσιώτες, αλλά βρήκε λύσεις, με πέντε πόντους του Καραδήμα και τρεις του Κοντομιχαλου. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 10-18!

Άποντες έμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Πασχαλάκη να σπάει το ρόδι για την ομάδα του Ιλίου με ένα δίποντο . Στη συνέχεια, η Partouzan, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Κοντομιχαλου (7π.) και την ποιότητα του Τσαπλέ (4π.) προκάλεσε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Η απάντηση για τους Colombians ήρθε από τον πάγκο και συγκεκριμένα από τον Παρασκευά Κιούκη (4π.) , για να τον ακολουθήσει ο Πασχαλάκης με έξι πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Partouzan σκόραρε κατά ριπάς από τη γραμμή των 6,75, με δύο τρίποντα του Καρυοφύλλη και ένα του Καραδήμα, το οποίο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του, ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Colombians παρέμειναν ψύχραιμοι, και με 4 πόντους από Πασχαλάκη και Ρετουνιώτη, καθώς και με ένα τρίποντο του Γιαννακόπουλου στο τέλος της περιόδου, παρέμειναν οδηγοί στο σκορ. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, 44-49!

Όλα τα δεδομένα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Κολομβιανούς να βγάζουν ενέργεια και να τρέχουν στο transition, βρίσκοντας σκορ δια χειρός Τακίδη και Κιούκη. Ο Καραδήμας πήγε να βάλει φωτιά στο ματς, με δύο ακόμα τρίποντα του, αλλά οι Κολομβιανοί είχαν τα πνευμόνια και το καθαρό μυαλό να τρέξουν και να πάρουν τελικά τη νίκη με 53-66.

Betsson MVP για το σύνολο του Κιούκη αναδείχτηκε ο Νίκος Πασχαλάκης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 4 κλεψίματα σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής.

Partouzan (Καραδήμας): Καραδήμας 15 (9ρ.), Καρατζάς 7, Καρυοφίλλης 9, Κοντομίχαλος 15 (15ρ.), Παρασκευόπουλος, Ρηγανάκος 2, Τσαπλές 5

Colombians (Κ. Κιούκης): Γιαννακόπουλος 10(1ρ.), Ζώτος, Διαμαντόπουλος, Καλαντζάκης 2 (3ρ.), Π. Κιούκης 6, Κυριακόπουλος 4 (10ρ.), Μπουλούγαρης 6, Πασχαλάκης 15 (10ρ.), Ρετουνιώτης 8(3ασ.), Τακίδης 15(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο

Τι δε μας άρεσε: Οι τραυματισμοί που χτύπησαν και τις δύο ομάδες. Περαστικά σε όλους!