22/11/2021
Peristeri Trelleborg 9 14 16 12 6 57 -
Lobsters BC 13 10 11 17 2 53 -

Με τη ψυχή στο στόμα η Trelleborg Peristeri !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1 , η Trelleborg Peristeri πέτυχε τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε των Lobstres με 57-53 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Γιάννη Τύρο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έκλεψε μπάλες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16  πόντους 14 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν , 2-4 και 5-8, ενώ με ένα επιμέρους 2-5 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τέσσερις πόντους διαφορά, 9-13  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ευάγγελος Παύλου είχε 4 πόντους , ενώ από την άλλη πλευρά ο Παναγιώτης Αποστολάκος πέτυχε 5 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Trelleborg με ένα σερί 5-0 πήρε τη πρωτοπορία στο σκορ , 14-13 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα 4-8 προηγήθηκαν με πέντε ,16-21 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 23-23 . Ο συνήθης ύποπτος Ευάγγελος Παύλου είχε 8 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Απόστολος Μπίλιας είχε 5 .

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Παύλου και τη παρέα του , καθώς δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα χρονικό σημείο , 30-23 και 32-29 , ενώ μια στροφή πριν το τέλος του αγώνα βρέθηκαν να προηγούνται με πέντε πόντους διαφορά , 39-34 . Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Νίκος Δημητράκης με 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Αλέξανδρος Τρέντζιος πέτυχε 6 .

Η τελευταία στροφή θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς η σκυτάλη της πρωτοπορίας άλλαξε χέρια τέσσερις φορές  ,39-40, 42-40, 42-43 ,45-43 , ενώ το τέλος της κανονικής περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 51-51 .Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με 57-53 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Τύρος  με 16 πόντους , 14 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 5 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Τρέντζιος  είχε 21 πόντους , 13 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Η Trelleborg Peristeri  είχε 19/52 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 7/17 βολές , 49 ριμπάουντ ,  ασίστ ,  2 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 13 λάθη , ενώ οι Lobsters είχαν 19/51 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 3/4 βολές , 46 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 9 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 17 λάθη .

Trelleborg Peristeri(Τσίντζας): Βαγενάς 6 , Λουκίδης 8 , Μονιός 7 , Τύρος 16 , Παύλου 14 , Τσίντζας  , Δημητράκης 6

Lobsters(Τρικαλιώτης) : Λιαράκος 4 , Μπίλιας 7 , Κοντάκος 12 , Τρέντζιος 14 , Μπάρλας 5 , Αποστολάκος 11  , Ράχμαν .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που είχε η αναμέτρηση καθ όλη τη διάρκεια της