22/03/2022
Melisses BC 13 20 15 5 - 40 -
Gallika and Piano BC 16 29 2 9 - 42 -

Με τη ψυχή στο στόμα τα Gallika & Piano !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , τα Gallika & Piano πέτυχαν μια άκρως σημαντική και συνάμα δύσκολη νίκη  , καθώς οι Melisses υπέκυψαν στην εκπνοή της αναμέτρησης με σκορ 40-42 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Νίκο Ξηροκώστα  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 5 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  πέτυχαν τέσσερις αναπάντητους πόντους , 4-0 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν δύο φορές στο διάστημα αυτό , 4-5 και 9-10 , ενώ με ένα υπέρ του επιμέρους  σκορ 4-6 έκλεισαν τη περίοδο στο συν τρία , 13-16  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ο Γράδος με 8 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Γανωτάκης είχε 6  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Γράδος και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους έντεκα πόντους , 15-26 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο συν εννέα , 20-29   . Οι Ιωάννου και Πιερρουτσάκος πέτυχαν από 3 πόντους  , ενώ από τους γηπεδούχους ο Δούκας είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι Melisses  μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , έλεγξαν τα ριμπάουντ  , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με διαφορά τεσσάρων πόντων , 35-31 . Οι Μαυρουλέας και Ιωάννου πέτυχαν τους μόλις δύο πόντους της ομάδας τους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο  , ενώ ο Στέφανος Μπουγιούκος είχε  7  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους δύο , 36-38 , με ένα επιμέρους σκορ 2-6 προσπέρασαν με δύο , 40-42 , όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης , καθώς ο Γανωτάκης  αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή της αναμέτρησης   . Πρώτος  σκόρερ ο Μαυρουλέας  με 6 πόντους  , ενώ ο Δούκας είχε 5 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ξηροκώστας  με 5 πόντους , 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Μανόλης Γανωτάκης  είχε 6 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα  .

Τα Gallika & Piano είχαν  7/24 δίποντα , 7/27 τρίποντα , 7/17 βολές , 32 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 7 λάθη , ενώ οι Melisses  είχαν 14/40 δίποντα , 4/24 τρίποντα , 0/2 βολές , 41 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 11 λάθη .

Mellisses (Μπουγιούκος): Γανωτάκης 6 , Μπάνος , Κοψιώχας , Κοντοπάνος 2 , Αλέξης Μπουγιούκος 2 , Στέφανος Μπουγιούκος 14 , Φράγκος 2 , Δούκας 9  .

Gallika & Piano(Μαυρουλέας) : Γράδος 11 , Πιερρουτσάκος 3 , Μαντζούκης , Μαυρουλέας 6 , Γκίκας 2 , Ιωάννου 4 , Ξηροκώστας 5  .

Τι μας άρεσε : Τα σασπένς που είχε η αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο   !