20/01/2024
Sugar Mountains 9 11 13 9 - 42 -
Powerpuff Boys 7 9 10 19 - 45 -

Με τη τριποντάρα του Σαμοΐλη οι Powerpuff!

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μενίδι, με τους πράσινους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο μισό και να σκοράρουν με τον Αθανασόπουλο (4π). Τα Βουνά πήραν μπρος στη συνέχεια και με τρεις πόντους του Μίλε και τέσσερις του Αλρατζάμπι προηγήθηκαν με δύο πόντους. Σκορ πρώτης περιόδου, 9-7.

Ανώτεροι φάνηκαν στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου οι Sugar, οι οποίοι με δύο πόντους από το Μιλε και τον Θανάση Μπάρλα παρέμειναν μπροστά με συν 4. Ο Σαμοΐλης και ο Σταμπουλτζίδης αντέδρασαν για τους Powerpuff, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους βάλει σε θέση οδηγού. Σκορ ημιχρόνου, 20-16.

Γυρνώντας από το half time break, o Σιούγκρος κράτησε μόνος του τους Powerpuff κοντά στο σκορ με τέσσερις δικούς του πόντους, για να του απαντήσουν ο Alrajabi με τέσσερις και ο Θανάσης Μπάρλας με δύο. Η απάντηση ήρθε από τους πράσινους δια χειρός Σταμπουλτζίδη και Αθανασόπουλου, οι οποίοι έκλεισαν τη ψαλίδα στους τέσσερις, 29-25, με 3’ να απομένουν στο ρολόι. Εν τέλει, με το τριποντακι του Μίλε, οι Sugar Mountains διατήρησαν τα ηνία του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, 33-26.

Με τέσσερις αναπάντητους πόντους ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με σκόρερ τον Παπαϊωάννου και τον Ραουάτ έφεραν το ματς στους τρεις, 33-30! Ο Alrajabi με ένα τριποντάκι επανέφερε το συν έξι για τους φιλοξενούμενους, οι Powerpuff ωστόσο έβγαλαν ψυχή και με την τριπονταρα του Σαμοΐλη έφυγαν νικητές από το Arena, επικρατώντας στα σημεία με 42-45.

Bettson MVP για τους Powerpuff Boys αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος-Γιώργος Σταμπουλτζίδης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Sugar Mountains ξεχώρισε ο Κάραμ Αλρατζάμπι με 6 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/31 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 12/23 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 12/46 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 6/10 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 8 λάθη.

Sugar Mountains (Μουχτής): Al Rajabi 15, Αλρατζάμπι 6, Μίλε 8, Μουχτής 2, Μπάρλας Β. 6, Μπάρλας Α. 6.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Αθανασόπουλος 7, Διάκου, Καστρίσιος 5, Παπαϊωάννου 5, Ραουάτ 5, Σαμοΐλης 7, Σιούγκρος 4, Σταμπουλτζίδης 12.

Τι μας άρεσε: Το δραματικό τέλος της αναμέτρησης!