23/09/2021
Aguanile 9 16 16 6 - 47 -
Aballiers 10 8 5 9 - 32 -

Με την άμυνα η Aguanile!

Μια όμορφη αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ, στα πλαίσια της διοργάνωσης του κυπέλλου, με την Aguanile να είναι καλύτερη και να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 47-32.
Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Γιαγληκάκη να αναλαμβάνει αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες για τους γηπεδούχους, με τους Θάνο και Γραμματικό να απαντούν για το προβάδισμα των Aballiers με 9-10.
Ένα… κλικ καλύτερη η Aguanile στη συνέχεια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Τσαμπαλή να προσπαθεί για Aballiers. Σαρρής, Σιαμπλής και Καλαφάτης σκόραραν για το 25-18 ημιχρόνου.
Η επάνοδος στην αγωνιστική δράση μετά τη διακοπή του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους σε εξαιρετικά… κέφια, με τον Σάρρα να ξεχωρίζει και να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στο 41-23.
Μανώλης και Θάνος σκόραραν και προσπάθησαν μέχρι τέλους για το… θαύμα, με την Aguanile να φτάνει εν τέλει στο ροζ φύλλο αγώνα με 47-32 και να κοιτάζει με αισιοδοξία την πορεία της στον θεσμό του κυπέλλου.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κρίτων Γιαγληκάκης με 12 πο τους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο
Σωτήρης Θάνος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/52 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 4/9 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/56 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 4/12 βολές, 49 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.
Aguanile (Καλαφάτης): Σιαμπλής 6 (14 ριμπ.), Καλαφάτης 13, Τασούλας, Συκαράς 2, Γιαγληκάκης 12, Γκέγκιος 4, Σαρρής 10.
Aballiers (Γραμματικός): Κρητικός 3, Θάνος Σ. 8, Παγάνος 3, Τσαμπαλής 9, Θάνος Ν. , Μιτουλάκης 1, Γραμματικός 2, Βερνίκος 1, Μανώλης 5.
Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.