21/01/2023
Basket Maniacs 13 13 21 15 - 62 -
Sugar Mountains 22 10 17 3 - 52 -

Με την εμπειρία τους οι Basket Maniacs!

Το Σάββατο στο κλειστό του ΓΣΠ οι Basket Maniacs με τους Sugar Mountains, ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της Evolution League, καθώς ήρθαν αντιμέτωποι για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Mountains έψαχναν για ακόμα ένα παιχνίδι την πρώτη τους νίκη, ενώ οι Maniacs χρειαζόντουσαν το ροζ φύλλο τόσο για λόγους ψυχολογίας, όσο για να συνεχίσουν να αποφεύγουν κάποιον ανεπιθύμητο μπελά σε σχέση με την παραμονή τους στην κατηγορία! Τελικά η εμπειρία κέρδισε τα νιάτα και οι "Μανιακοί" ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό με ρεκόρ 5-6!

Με το πρώτο τζάμπολ τα "Βουνά" ήταν αποφασισμένα να οργώσουν το γήπεδο, να στηριθχούν στο νεαρό της ηλικίας τους και να πάρουν επιτέλους το πρώτο τους νικηφόρο αποτέλεσμα. Παίρνοντας διψήφια διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι Sugar Mountains επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους, πιάνοντας στον...ύπνο, τους αντιπάλους τους. Στα τελειώματα της περιόδου, οι Maniacs αντέδρασαν. Τρέχοντας  ένα σερί, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο(13-22), χωρίς όμως να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα!

Στη συνέχεια το μάτς άρχισε να γίνεται derby! Λίγο τα πολλά φάουλ από τους φιλοξενούμενους, λίγο ότι το πήραν πάνω τους Καλαμιώτης και Κεραμάρης, η ψαλίδα άρχισε να κλείνει....Μπίνας και Μπενέκος ήταν το αντίπαλος δέος, οι οποίοι όσο "πυροβολούσαν" κρατούσαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Με τα πολλά η διαφορά έπεσε στους 6 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-32!

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε πραγματική μάχη! Κεραμάρης - Καλαμιώτης - Negrin έκοβαν και έραβαν "πριονίζοντας" την απόσταση στο καλάθι. Μπίνας και Μπενέκος συνέχισαν να λεηλατούν με την σειρά τους το αντίπαλο στρατόπεδο, χωρίς όμως να μπορούν να κρατήσουν σημαντικό προβάδισμα, καθώς η κάκιστη άμυνά της ομάδας επέτρεψε στους "Μανιακούς" να πετύχουν 21 πόντους! το δεκάλεπτο έκλεισε μόλις στο +2 για τα "Βουνά" 47-49.

Τελευταία στροφή και το συγκρότημα του Δήμου Δημητρίαδη δεν είχε σκοπό να αποχωρήσει ηττημένο. Η προαναφερθείσα τριπλέτα, βγάζοντας πάθος και ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, έφερε τους "Κοκκινόμαυρους" σε θέση οδηγού και στο +10. Οι Sugar Mountains σίγησαν επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις 3 πόντους στην περίοδο. Τελικά η υπομονή και η επιμονή των γηπεδούχων τους έδωσε την πολυποήθητη νίκη, κάνοντας φινάλε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο πρώτο μισο. Το τελικό σκορ ανάμεσα στους δύο ήταν 62-52!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε φυσικά ο Γιάννης Κεραμάρης με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπίνας με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Στα συνολικά στατιστικά είχαμε για τους Basket Maniacs 15/40 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 23/25 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 16/38 δίποντα, 6/35 τρίποντα, 2/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Basket Maniacs(Καλαμιώτης): Negrin 11, Δημητριάδης 6, Καλαμιώτης 18, Κεραμάρης 27, Μπένος, Σασσάς, Στασινόπουλος.

Sugar Mountains(Κούτρας): Κούτρας, Μπάρλας Α. 8, Μπενέκος 14, Μπίνας 18, Πέππες 4, Αργυρόπουλος, Αντωνόπουλος 3, Μπάρλας Λ. 2, Μουχτής, Ψαλλίδας 3.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των εφτά "Μανιακών" και ολική τους επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Η αποδιοργάνωση των "Βουνών" στο τελευταίο δεκάλεπτο!